Повратак конзервативаца у Плаву кућу у Сеулу
Јун Сук Јол у мају ће ући у Плаву кућу као нови председник Јужне Кореје, који петогодишњу власт преузима у турбулентно време за десету највећу светску економију. Неки мисле да ће је он водити путем који може уздрмати регион. Политички новајлија, који је провео готово три деценије као тужилац, суочиће се с низом изазова на унутрашњем и спољнополитичком плану. Високо на дневном реду налазе се односи са Северном Корејом и растуће тензије између партнера Сеула – САД и Кине.
На унутрашњем плану Јун мора да ради на уједињењу земље од 52 милиона становника, која се бори с родним и генерацијским поделама, проблемом социјалне неједнакости и растућим ценама некретнина. С тим у вези нови председник је трпео критике због политичког неискуства у кључним државним пословима.
Његова победа је велики успех и представља повратак главног опозиционог конзервативног блока, који је сада познат као Партија снаге народа. Блок се прегруписао након ванредних избора 2017. године, када је опозвана, а потом ухапшена и осуђена тадашња председница Парк Геун Хје. Његово неискуство и тврђи приступ у односу на Пјонгјанг буде стрепњу.
Јун Сук Јол из опозиционе Партије моћи народа тесно је у среду победио ривала из владајуће Демократске странке Ли Џае Мјуга. Изборна кампања свела се на обрачун Јуна и Лија. Месеце су утрошили на узајамно демонизовање и вређање, у једној од најгорих политичких кампања у новијој историји своје земље. Тиме су погоршали ионако озбиљне унутрашње поделе. Критичари су истицали да ниједан кандидат у том метежу није представио јасну стратегију ублажавања претње од Пјонгјанга, иако је већи део Јунове кампање био фокусиран на чврст став према Северној Кореји, чиме одступа од приступа одлазећег председника, који је био доследан у промовисању дијалога и мирног помирења. Међукорејски односи били су кључно изборно питање, поготову због недавног учесталијег тестирања ракета у Северној Кореји. Преговори два суседа заустављени су откако је пропао планирани самит Вашингтона и Пјонгјанга. Тврђи наступ новог председника у односу на досадашњу политику могао би да погорша ситуацију што би, по можда претераном мишљењу појединих војних аналитичара, могло да врати тензије на непријатељске односе из доба хладног рата.
Извесније је да се две земље могу вратити сценарију из 2017. године, кад су агресивна тестирања Пјонгјанга пратиле демонстрације војне силе САД и Јужне Кореје. Сада у Белој кући није Доналд Трамп да прети „ватром и бесом какав свет није видео”, али јесте Џозеф Бајден, који је одмах новом председнику честитао и пружио пуну подршку и посвећеност САД одбрани Јужне Кореје.
Јун најављује национално јединство, као и нека од најзаступљенијих светских политичких обећања, попут сузбијања корупције и стварања равноправних економских услова. Истиче и „ресетовање” односа с Кином, ојачавање безбедносне сарадње с Токиом, постављање савеза са САД у средиште своје спољне политике и далеко чвршћи став према Пјонгјангу.
За разлику од претходних корејских влада, које су покушавале да балансирају између САД и Кине, он ће се извесно окренути ка САД због Кине, што је став који би учинио да геостратешка слика североисточне Азије буде јасно подељена између Кине и Северне Кореје, с једне, и Јапана, Јужне Кореје и САД, с друге стране.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.