Албанци панично купују брашно и уље на северу Космета
Косовска Митровица - Криза у Украјини, која се помно прати на Косову, где сви страхују да би се ратна дешавања могла пренети и на ово иначе трусно подручје, довела је до тога да посебно Албанци празне прехрамбене продавнице на северу Космета. Највише је тражено брашно и уље којег, судећи по рафовима продавницама у Косовској Митровици, има довољно.
Пуни су и рафови са шећером, сољу, млеком и млечним производима,…
Јуче је посебан атак с јужне стране био на зејтин, а како је за „Политику” казао власник маркета у центру Косовске Митровице, Албанци су га куповали на пакете.
‒ Код нас је зејтин од 200 до 220 динара, док је у јужној Митровици јутрос отишао на чак три и по евра. Купују и брашно, шећер, али и квасац и пециво. Морам да кажем да Срби нису у паници каква влада код Албанаца – тврди за „Политику” власник маркета који је јуче, као и уобичајено био добро снабдевен. Како каже, не страхује, има довољно свега за извесно време, али и наводи да је скочила цена брашна па се тако сада оно од пет килограма продаје по цени од 450 а, доскора је коштало 360 динара.
Иначе, цена брашна у зависности од продавнице, у џаку од 25 килограма, иде од 1.370 до 1.500 динара.
У једном од снабдевенијих маркета у граду, није било зејтина, а како нам рекоше, све су покуповали Албанци, с јужне стране.
На наше питање да ли ће ограничити продају на килограм, два, како је било у време „хуманитарне кризе” 2018. и 2019. године, када је Рамуш Харадинај увео царину од 100 одсто на робу из Србије, радница у маркету није знала да одговори.

Пијаца на отвореном у центру града јуче је била снабдевена свим врстама воћа и поврћа, али са осетно већим ценама.
Јужно воће се продавало за 10 динара скупље па су тако мандарине биле 150, док је за лимун требало издвојити 110 динара.
Најскупљи је био парадајз који је коштао 250 динара, колико је требало издвојити и за краставац, а како рече продавац који је опслуживао купце, продаја је уобичајена, али углавном се купује лук, кромпир, пасуљ.
У једној од мањих продавница власница је рекла да је код њих синоћ такође била помама за зејтином, јер су други власници дигли цене и јер су све покуповали Албанци с југа.
‒ Имамо брашна, али је остало оно које се иначе не купује – рекла је за „Политику” једна од власница радњи, која је као и претходни саговорници желела да остане анонимна.
Цене су скочиле и у бурекџиницама, па је тако сада бурек са месом 140 динара (био је 120), док се са сиром продаје за 130, а био је до пре пар дана 110 динара.
Очигледно је да у овој пометњи неко профитира, с обзиром на то да се цене разликују од продавнице до продавнице, мада сви власници кажу да им цене диктира добављач.
Порасла је и потражња за девизама, којих мало има, а један улични продавац је за наш лист казао да је куповна цена евра 121 динар, док је продајна 119 динара.
Иако је у најави да ће нафта и нафтни деривати бити и два евра, цене су непромењене али високе, јер иду од 217 до 220 динара по литру , колико је коштао литар нафте или бензина на пумпи на излазу из Косовске Митровице.
Добро су снабдевене и апотеке, а како су за „Политику” казали има довољно свих врста лекова и није примећено да се више купује.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.