Ограничена продаја брашна и уља на северу Космета
Косовска Митровица ‒ Због својеврсне инвазије Албанаца с југа Косова и Метохије, који су у последња два дана скоро па похарали трговинске објекте на северу покрајине, где су на велико куповали брашно и уље, донета је одлука о ограничењу продаје основних животних намирница.
Од јуче је трговац дужан да купцу прода највише три литра зејтина, три килограма брашна, шећера, соли, а на власнику продавнице је да одлучи да ли ће купци моћи да пазаре литар, односно килограм, а не као до сада, када су на џакове куповали брашно, а уље на пакете.
Ограничена је и продаја у магацинима, па су власници дужни да појединцима, али не и власницима маркета, дућана и продавница којих има око 400 на територији северног Космета, продају највише пет килограма брашна и три литра уља.
Ово за „Политику” каже Радош Петровић, председник Удружења привредника на северу Космета, наглашавајући да „за период у наредних 15 до 20 дана има довољно основних животних намирница и робе широке потрошње и да грађани не треба да стварају залихе и да паниче”.
‒ У последња два дана примећено је да су Албанци с југа масовно долазили да пазаре на север Космета, што није био случај са житељима на северу, па смо одлучили да ограничимо продају како би заштитили грађане у овом делу покрајине. На југу је цена уља невероватних 3,49 евра док је код нас од 200 до 220 динара, што је био и разлог опште навале с југа. За наредних 15 до 20 дана имамо залиха, а о даљем снабдевању у ходу ћемо доносити решења ‒ каже Петровић, уз напомену да „уколико буде потребно тражићемо од државе Србије да нам пошаље помоћ”.
Како даље наводи, грађани су уз помоћ Канцеларије за Косово и Метохију и државе Србије успели да преживе и „царине” које је својевремено Харадинај увео, као и кризу која је настала почетком пандемије вирусом корона”, тако да ће и сада ако затреба, држава Србија упутити контингенте хуманитарне помоћи.
Пекаре на северу Космета, по речима Петровића, уобичајено раде и хлеба и пецива има у рафовима све четири општине ‒ Косовској Митровици, Звечану, Лепосавићу и Зубином Потоку, а добра је и снабдевеност млеком и млечним производима.
Петровић наглашава да: „Уколико се деси да било који грађанин због материјалне ситуације остане без брашна, уља, соли, шећера, може слободно да се обрати кризним штабовима општина, јер нећемо дозволити да било ко остане гладан.”
И Епархија рашко-призренска и косовскометохијска (ЕРПКиМ) јуче је, по речима Петровића, донела одлуку да помогне грађанима који јој се обрате, а уколико буде потребе, размишља се и о отварању пунктова испред спрских православних објеката али сада на целој територији Космета, као што је било и у време 2018. и 2019. године на северу Космета, када је због једностране одлуке привремених приштинског власти избила хуманитарна криза на северу покрајине.
На наше питање како ће реаговати када су у питању власници који самоиницијативно и преко ноћи дижу цене и да ли ће према њима бити уведене неке санкције, Петровић одговара да се ситуација прати, али да и власници зависе од добављача.
Иначе, примећено је да многи продавци на целом северу Космета дижу цене основних животних намирница, али и осталих производа, па се дешава да у размаку од пола сата затекнете другу, већу цену на рафу испод артикла.
Истом причом, да зависе од добављача вас сачекају и продавци када забезекнуто питате откуд напрасно друга, већа цена.
Када су у питању нафта и нафтни производи који су на пумпама достигли рекордну цену од 217 до 225 динара по литру, колико се продаје на пумпама „Ниса”, али и приватним бензинским станицама, с тим што има најава да ће цене деривата досећи и два евра по литру (неки тврде и више) Петровић каже да увоз зависи од добављача из Мађарске, али и од добављача са централног Косова.
Када су у питању апотеке, председник удружења каже да су добро снабдевене и да није примећена навала, што је потврђено и вашем новинару у апотекама у Косовској Митровици и Звечану.
Да је ступила на снагу одлука о ограниченој продаји основних животних намирница потврдили су „Политици” и власници радњи у Косовској Митровици, наглашавајући да од јуче ујутру има мање албанских купаца с јужне стране, али да ипак долазе, с обзиром на то да је уље на северу Космета два пута јефтиније него у тамошњим продавницама.
Како кажу, осим уља и даље пазаре брашно (у ограниченим количинама) шећер и со, из страха, јер су по њиховим наводима рафови с тим артиклима у њиховом делу скоро па празни.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.