Изградићу метро одговорно, уз озбиљну стручну расправу
Београд је одувек био и биће метропола, а од озбиљности, одговорности и стручности градоначелника зависи да ли ће услед тога живот у Београду бити леп или пак тежак, истиче кандидат коалиције „Суверенисти” за градоначелника главног града Војин Биљић. На питање како би побољшао живот у престоници, за „Политику” каже да је прва ствар коју би урадио била увођење бесплатних уџбеника за сву децу основних и средњих школа, које више не би штампали и уређивали страни издавачи, али исто и бесплатних вртића, оброка, спортских и других секција за сву нашу децу. „Такође, неопходно је размотрити увођење бесплатног градског превоза, што је и те како оствариво јер и сада највећи део финансирања долази од града, а тек мали део од продаје карата. Приоритети су и уређење леве обале Дунава, решавање проблема саобраћајних гужви кроз увођење већег броја кружних токова, решавање проблема паркирања”, наглашава Биљић.
Рекли сте да је интерес Србије да економија буде заснована на малим и средњим предузећима која су у интересу грађана, а не великим корпорацијама. Шта бисте конкретно урадили на нивоу главног града?
За почетак је потребно да град исправи неправду у односу на све грађане и предузетнике који су услед противуставних мера у протекле две године плаћали казне само зато што су користили своје уставне слободе. Београд је дужан да својим грађанима врати новац на име тих казни. Што се системских решења тиче, најважнија мера је правилно опорезивање грађевинског земљишта, које је највреднији ресурс сваке метрополе. Оно мора да финансира развој града, метро и другу инфраструктуру. Ту пре свега мислим на земљиште из пљачкашких приватизација, „Београд на води”, „Луку Београд”, ПКБ. С друге стране, треба смањити порез на имовину за домаћинства, увести неопорезиви део по пребивалишту, али и укинути локалне таксе за породични бизнис. Пореска политика је кључ за развој домаће привреде.
Који су, по вашем мишљењу, највећи проблеми у престоници и који је ваш план за њихово решавање?
Најургeнтнији проблем је свакако загађеност ваздуха и зато треба мерити индекс загађености на много више места него што је то сада случај и на тај начин најпре идентификовати, а затим и отклонити узроке. Такође, неопходно је да се преиспитају и по потреби зауставе сви они пројекти који могу довести или већ доводе до угрожавања животне средине. Ту је и питање метроа, које представља услов функционалности престонице. Изградња метроа је изазов коме се мора приступити крајње одговорно, уз озбиљну стручну расправу, како би се пронашло оптимално решење. Не сме се дозволити да овако комплексан инфраструктурни пројекта буде у служби тренутних интереса појединаца, већ морамо водити рачуна и о томе како ће се трасе метроа одразити на изглед и функционалност града не само у данашње време већ и у наредним деценијама. На крају, имамо обавезу и да заштитимо културно благо Београда, али и да туристичке потенцијале развијамо у том правцу. Винча је колевка европске цивилизације, одакле се култура проширила на цео континент. Налазиште у Винчи се простире тек на три ара, музеј се налази у бараци, а једина књига о неолитској култури коју можемо наћи у књижарама је превод немачког аутора. Град мора да из корена промени приступ културном и историјском наслеђу, али и да из тога извуче озбиљан финансијски бенефит.
Како бисте учинили ефикаснијим процес легализације стамбених јединица у Београду?
Процес легализације мора да се напокон оконча. Град је допустио себи да урбанизам прилагођава жељама појединих инвеститора уместо да се инвеститори уклапају у унапред припремљене планове. Таква пракса мора да престане. Објекте који се не могу легализовати, попут оних на Савском насипу, треба хитно уклонити.
Да ли сматрате да је у Београду потребна децентрализација, шта бисте урадили по том питању?
Да, и то је један од разлога због којих немамо ефикасно решавање комуналних проблема. Најпре је потребно да се дефинишу надлежности које природно припадају граду, а затим да се део надлежности пренесе на градске општине. Тај процес мора пратити дефинисање мерила успеха, јасно разграничење надлежности и пореских прихода, али и пренос дела пореских прихода на општине.
Оценили сте да ће ваша листа бити изненађење на београдским изборима и да без ње неће бити могуће формирати власт у Београду. С којим политичким групацијама бисте могли да сарађујете?
Могуће је да опозиција победи у Београду. И у том контексту треба и посматрати будућу сарадњу. Суверенисти ће свакако бити гарант да нова власт неће моћи да се формира без прихватања неких кључних тачака које се тичу свих грађана, а које су црвене линије за нашу листу. Мислим пре свега на пуну гаранцију слободе и немогућност поновног увођења ковид аусвајса, као што мислим и на потпуну транспарентност јавне управе и објављивање свих тајних уговора, све у циљу тога да коначно добијемо власт која неће служити за лично и партијско богаћење, већ ће радити искључиво у интересу грађана.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.