Попис Албанцима загарантовао права у Северној Македонији
Специјално за „Политику”
Скопљe – Република Северна Македонија званично је објавила да је, након 20 година, завршила попис становништва. Како је рекао Апостол Симовски, директор Државног завода за статистику, у Северној Македонији живи 1.836.713 становника, и то „Македонаца 58,44 одсто, Албанаца 24,3 одсто, Турака 3,86 одсто, Рома 2,63 одсто, Срба 1,3 одсто, Бошњака 0,87 одсто и Влаха 0,47 одсто”.
На основу ових података, у Македонији живи за 9,2 одсто становника мање него 2002. године, кад је одржан претходни попис. Свакако, с политичке тачке гледишта, Албанци могу бити задовољни резултатом, јер је удео њиховог становништва већи од 20 одсто, што им даје политичка права по Уставу Републике Северне Македоније и у погледу употребе албанског језика и писма равноправно са службеним, македонским. Да није било тако, Албанци не би признали овај попис. С друге стране, Турци су изразили незадовољство пописом и не признају га, саопштило је Национално координационо тело за турски народ у РСМ.
Павле Трајанов, председник Демократског савеза, сматра да Албанаца има само 20 одсто и да би одговорност за то требало да преузму њихови лидери. Као аргумент Трајанов износи да су 132.269 грађана који нису пописани (нису желели, пандемија, бојкот...) управо Македонци и да је том чињеницом албанско становништво добило на бројности у односу на Македонце.
Колико ће се заоштрити односи с Бугарском – још је једно отворено питање које произлази из резултата овог пописа. Наиме, Бугарска је пред попис изашла с податком да у овој земљи има око 200.000 Бугара, на основу пасоша издатих грађанима Македоније. Међутим, према попису, једва да их има 4.000. Подсетимо, Софија отежава пут Скопља у европске интеграције.
Северна Македонија обележава две године чланства у НАТО-у. У време украјинске кризе, као чланица Северноатлантске алијансе, подржала је Украјину, а након што је осудила Русију, нашла се на списку непријатеља Руске Федерације. Познато је да је РФ била против учлањења Северне Македоније у НАТО, сматрајући да је РСМ постала чланица највеће војно-политичке организације на нелегитиман начин – против воље народа. У том периоду Северна Македонија је протерала неколико руских дипломата, што је узвраћено реципроцитетом. И сада, откако је почела украјинска криза, Македонија је поново протерала пет руских дипломата прогласивши их персонама нон грата.
Премијер Македоније Димитар Ковачевски присуствовао је недавном ванредном самиту лидера земаља чланица Северноатлантске алијансе у Бриселу и истакао да је понос бити чланица НАТО-а у овим несигурним временима и да је неопходно јединство НАТО-а и ЕУ у превазилажењу украјинске кризе. Нагласио је да је веома важно да Северна Македонија постане чланица ЕУ што пре, без одлагања.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.