Глобални државни дуг скаче на 71,6 билиона долара у 2022.
ЛОНДОН - Глобални државни дуг ће порасти за 9,5 одсто на рекордних 71,6 билиона долара у 2022. години, а процењује се да ће одобравање новог задуживања такође остати на високом нивоу, показује ново истраживање компаније за управљање имовином „Јанус Хендерсон”. У свом другом годишњем извештају „Индекс државног дуга”, објављеном данас, ова британска компанија за управљање имовином предвиђа раст глобалног државног дуга од 9,5 одсто, чему ће највише допринети Сједињене Државе, Јапан и Кина, али се очекује да ће велика већина земаља такође повећати задуживање.
Глобални јавни дуг је скочио за 7,8 процената прошле године на 65,4 билиона долара, пошто су све земље повећале задуживање, док су трошкови сервисирања дуга пали на рекордно ниских 1,01 билион долара, уз ефективну каматну стопу од само 1,6 одсто, наведено је у извештају.
Међутим, очекује се да ће трошкови сервисирања дуга значајно порасти у 2022. години, за око 14,5 процената на бази фиксног девизног курса на 1,16 билиона долара. Највише ће бити погођена Велика Британија услед повећања каматних стопа и утицаја растуће инфлације на знатан део валутно индексираног британског дуга, као и трошкова повезаних са укидањем програма квантитативног попуштања Банке Енглеске.
„Пандемија је имала огроман утицај на задуживање држава, а последице ће се наставити још извесно време. Трагедија која се дешава у Украјини такође ће вероватно извршити притисак на западне владе да позајмљују више како би финансирале повећану потрошњу на одбрану”, каже Бетани Пејн, портфолио менаџер за глобалне обвезнице у „Јанус Хендерсону”, пренео је Танјуг.
Немачка је већ објавила да ће повећати потрошњу за одбрану на више од 2,0 посто бруто домаћег производа (БДП), у оквиру нагле промене политике од руског напада на Украјину, и да ће издвојити 100 милијарди евра (110 милијарди долара) у фонд за своје оружане снаге.
Компанија С&П Глобал Рејтинг проценила је у свом извештају, објављеном у уторак, да ће ново глобално државно задуживање порасти за 10,4 билиона долара 2022. године, што је за скоро једну трећину изнад просека пре пандемије ковид-19.
„Очекујемо да ће задуживање остати повишено, због великих потреба за враћањем дуга, као и због изазова које пандемија, висока инфлација и поларизовани друштвени и политички амбијент представљају за нормализовање фискалне”, изјавила је Карен Вартапетов, кредитни аналитичар у С&П Глобал Рејтинг.
У извештају се процењује да ће глобалне макроекономске последице текућег сукоба извршити даљи притисак на потребе државног финансирања, док ће строжи монетарни услови подићи трошкове државног финансирања.
Ово је додатна главобоља за државе које се већ муче да поново покрену раст и смање ослањање на финансирање у страној валути, и чији су рачуни на име плаћања камате већ знатни.
Предвиђа се да ће у развијеним екоономијама трошкови задуживања расти, али да ће вероватно остати на нивоу који ће владама дати времена за консолидацију буџета и за фокусирање на реформе које стимулишу раст, наводи С&П.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.