ЕУ се одриче руске нафте, Америка увози све више
Евро, привреда еврозоне и ЕУ најизгледније су жртве геополитичке ситуације у Украјини, сложили су се јуче у одвојеним проценама глобалне валутне берзе и експерти кинеског државног Института за међународне односе у Шангају. Вредност евра јуче је пала на око 1,09 америчких долара, забележивши најбржи дневни пад од маја 2020. године. Валутне берзе имају своје тумачење рекордног клизања вредности валуте еврозоне.
„Нове најављене санкције САД и ЕУ против Русије негативно се одражавају на вредност евра, указујући на његову високу корелацију с геополитичком ситуацијом у Украјини. Уколико те санкције буду уведене, евро ће се наћи пред додатним притисцима (због нових изазова економији ЕУ и даљег скока већ сада рекордне инфлације). У том случају валута еврозоне већ на лето би могла да се спусти на око 1,05 америчких долара, с тенденцијом евентуалног даљег клизања.” То су јуче истакли и водећи западни берзански аналитичари компанија „Дејли Еф-Икс” (с филијалама у Лондону, Вашингтону, Чикагу, Сан Франциску, Даласу, Франкфурту, Шенжену, Мелбурну, Кракову, Јоханесбургу и Сингапуру). Иначе, вредност евра на међународним валутним берзама кретала се јуче између 1,094 и 1,097 и 1,11 долара, што је „психолошка баријера” за јединицу америчке валуте.
„Бројни глобални инвеститори процењују ове седмице да се геополитички ризици заоштравају, а притом је ЕУ више него економски уплетена с Русијом. Очекивања су да ће ЕУ можда морати да уведе нове санкције против Русије. То ће довести до успоравања привредног опоравка у том делу света и истовремено изазвати плиму улагања у амерички долар”, процењује брокерска кућа „Оанда” на Волстриту.
У међувремену, у јеку најновијих политичких притисака Вашингтона и Лондона на ЕУ да уведе следећу рунду санкција против Москве (укључујући и потпуно обустављање снабдевања природним гасом), британска фунта ојачала је јуче у односу на валуту еврозоне (83,61 пени за евро). Истовремено, евро је склизнуо на ниво од 1,0025 за швајцарски франак, па је на берзама већ отворена кладионица да би врло скоро могло да дође и до паритета вредности валута два европска суседа.
Посртање евра и жестоки скок инфлације у еврозони пети месец заредом (међу 19 чланица монетарне уније сада износи 7,5 одсто, што је највиши забележени од 1997. године) увелико прате и посматрачи у Кини. Мање уздржани од званичног Пекинга, истраживачи с Источнокинеског универзитета у Шангају упозоравају да је ЕУ изгледна жртва надјачавања САД и Русије у случају „Украјина”.
„САД имају потребу да се идеолошки конфронтирају с Русијом, те стога Вашингтон подстиче савезнике да санкционишу Москву. Истовремено, САД купују енергенте из Русије по нижој цени и уз свој гас их препродају купцима у Европи по вишој, све у интересу америчких нафтних компанија. На крају Европа постаје жртва. Европски новац тече ка Америци (одакле сада набављају знатне количине течног гаса) помажући консолидацију долара науштрб евра”, процењује Цуи Хенг, научни сарадник у Центру за руске студије Универзитета у Шангају, у изјави за провладин кинески дневник „Глобал тајмс”.
Званична Москва потврдила је скок извоза нафте и њених деривата у САД, као и минералних ђубрива.
„Амерички увоз нафте из Русије порастао је прошле седмице за 43 одсто, на око 100.000 барела дневно, уз додатни скок набавки нафтних деривата (мазута, бензина...). Вашингтон је истовремено дозволио извоз ђубрива из Русије на америчко тржиште”, навео је Михаил Попов, заменик секретара руског Савета за безбедност.
Иначе, према америчким нафтним терминалима у Мексичком заливу ових дана се креће 12 руских супертанкера с најављеним датумом истовара пре 22. априла, потврђују западне агенције за сателитско праћење глобалног поморског трговинског промета.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.