Чистка неподобних или обрачун са адвокатима на ивици криминала
Препоруке дисциплинског тужиоца Адвокатске коморе Београда (АКБ) од 1. априла наишле су на различите реакције у адвокатури, од тога да је реч о стаљинистичкој чистки и обрачуну са појединим колегама, до одобравања идеје да се заведе ред и престане са кршењем професионалне етике.
– У Београду данас ради 5.350 адвоката. То је број који је непримерен. Не можемо да се правимо да не видимо кршења етичког кодекса, стварање нелојалне конкуренција и да се један број адвоката стално рекламира у медијима. Има случајева да један адвокат узима у рад пет хиљада тужби а да ниједног клијента није видео, док у исто време ти клијенти не знају ко их заступа – каже Момчило Булатовић, председник Адвокатске коморе Београда.
Дисциплински тужилац АКБ Биљана Кајганић навела је таксативно која су то све понашања која нису у складу са законом о адвокатури, статутима и етичким кодексом. Међу њима је и „лов” на клијенте путем огласа на бандерама разних агенција и удружења која „повезују” грађане са адвокатима.
– Да би дисциплински тужилац реаговао, он би морао да има пријаву против конкретног адвоката. Не верујем да ће колеге пријављивати једни друге, јер не желе да се замерају. Није мали број адвоката који су ставили своје личне интересе испред интереса својих клијената. Ми желимо да урадимо све што можемо да упристојимо и ујединимо адвокатуру – наводи Момчило Булатовић.
Када је реч о адвокатима који заступају грађане у масовним споровима против банака, председник АКБ напомиње да их има око 600 и да су то адвокати који захтевају да се промени руководство коморе и да Врховни касациони суд (ВКС) повуче правни став о такозваним банкарским споровима.
– Саморекламирање на телевизијама и на сајтовима није етички. Има колега и колегиница који су свакодневно у телевизијским емисијама, а поставља се питање квалитета њихових савета које дају грађанима. Адвокати имају право на свој сајт на интернету, али на тим сајтовима не би смели да наглашавају да су они најбољи у Србији и да гарантују успех у спору – сматра Момчило Булатовић.
Обавештење и препоруке Биљане Кајганић као дисциплинског тужиоца тумачи као апел колегама и упозорење да ће комора започети борбу против недозвољених понашања. Не верује да се то може решити за месец дана, али је сигуран да се мора стати на пут бахатим, необразованим и неписменим колегама, као и онима чије је пословање на ивици криминала. Зато ће сарађивати и са Агенцијом за спречавање прања новца.
Адвокат Иван Симић, који је често саговорник „Политике” и других медија, каже да су препоруке дисциплинског тужиоца изненађење за велики број колега који су то схватили као загледање другима у џеп и покушај чистке неподобних.
– То је покушај дисциплиновања и застрашивања оних адвоката који нису у интересној скупини уважене колегинице Биљане Кајганић и њених дугогодишњих партнера у адвокатским изборним комбинаторикама. Друштвени утицај адвоката не гради се само преко активизма у адвокатској комори, већ је за то потребно да прођете дугогодишњи испит најшире а свакако и стручне јавности – наводи Иван Симић.
Додаје да дисциплински органи коморе треба пре свeга да се позабаве тиме да ли се и на који начин врши и организовање сигурних гласова на изборима у адвокатури, што сматра најмалигнијом појавом у професији. Симић наглашава да приликом избора за органе коморе нису били од пресудног значаја достојанство, доследност, дигнитет и постигнуће адвоката, већ искључиво начин организације збрајања сигурних гласова.
– Ово је покушај застрашивања и урушавања правничког ауторитета појединих адвоката који су успели да изграде своје каријере и остваре друштвени утицај без припадности било којој политичкој странци и њеним крацима у комори – сматра Иван Симић.
У адвокатским круговима се говори и о томе да је један адвокат, који се налази на високој државној функцији, заштићен од иницираних дисциплинских поступака, управо од дисциплинског тужиоца Биљане Кајганић и оних који се залажу за мере које је истакла као „препоруке”.
– Свако се у адвокатури бори на свој начин, али то не сме да се ради застрашивањем колега, угрожавањем њихове сигурности независности, спокојства и егзистенције. Наравно да они који у свом пословању чине кривична дела и срозавају углед професије треба да одговарају, али препорука дисциплинског тужиоца у претежном делу препознаје суптилне методе застрашивања по некој врсти стаљинистичког модела покушаја чистки што није у духу адвокатског размишљања и начина кореспонденције – наводи Иван Симић.
Преваре, фалсификовања и злоупотребе
– Имамо званичну информацију да се у сва три основна тужилаштва у Београду налази 36 кривичних пријава против адвоката, и то за кривична дела преваре, злоупотребе поверења и фалсификата. Знамо да се једна група адвоката бави фалсификовањем документације о становима, а неки и издавањем лажних папира о увозу аутомобила из иностранства. Једна бивша колегиница осуђена је на три године затвора. Хоћемо да удаљимо из адвокатуре оне који су недостојни да се баве професијом – каже Момчило Булатовић.
АКБ уплаћује по 50.000 динара породицама погинулих рудара
Не седници Управног одбора Адвокатске коморе Београда, одржаној у понедељак увече, одлучено је да комора уплати по 50.000 динара за породице осморице рудара који су погинули у руднику „Соко”. „Тражићемо рачуне чланова породице како би уплате стигле директно њима”, напомиње председник АКБ Момчило Булатовић.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.