Запад оптужује Русе и за злочине у Малију
Међународна невладина организација „Хјуман рајтс воч” оптужила је војску Малија и „најмање 100 Руса” за највећи масакр цивила у тој држави Сахела од појаве џихадиста 2012. године. Према тој невладиној организацији, у „намерном покољу недужних”, између 23. и 31. марта у месту Мора, на североистоку Малија, побијено је најмање 300 ненаоружаних мушкараца. Поменута НВО је ове наводе, према саопштењу, засновала на изјавама 27 неименованих локалних саговорника, страних дипломата и експерата за безбедност.
Представници војне хунте у главном граду Малија, Бамаку, истовремено су демантовали „лажне наводе о акцији армије против џихадиста, чији је циљ да укаља углед власти”. Режим у Бамаку навео је да су у борбама против џихадиста у „леглу симпатизера Ал Каиде” побијена 203 припадника радикалног ислама. Бамако притом није споменуо евентуалне цивилне жртве. У извештајима о збивањима у Мори агенције АФП и Ројтерс истичу да нису могле независно да провере наводе „Хуман рајтс воча”. Мисија УН у Малију истакла је да је „чула” за злодела у тој вароши, без даљег образлагања.
У међувремену, пластични и опширни наводи „Хјуман рајтс воча” о томе шта се пред крај прошлог месеца наводно десило у Мори подстакли су званични Париз, Берлин и Брисел да затраже независну међународну истрагу о „незабележеном масакру цивила” у Малију.
Најновија реаговања политичких центара моћи у ЕУ збивају се у периоду масовног повлачења трупа Француске и ЕУ из Малија након неуспеха највеће галске војне мисије у Африци од сукоба у Алжиру средином прошлог века, оценио је „Монд”. Наиме, оштар дипломатски разлаз Париза и Бамака кулминирао је у фебруару налогом војне хунте у Малију за „моментално протеривање француских и трупа из ЕУ” (мисије „Сервал”, „Баркане” и „Такуба”). Широм Сахела џихадисти већ годинама шире утицај, и то од завршетка „арапског пролећа” у Либији 2011.
Француско војно повлачење из Малија (држава са око 21 милион становника) и хитри премештај у суседни Нигер (богат уранијумом и златом) прате истовремено појачана дејства џихадиста широм те беспутне земље и долазак стотинак руских војних инструктора, потврдио је режим у Бамаку.
Посматрачи на Западу уверени су, међутим, да Москва није у Мали послала војне инструкторе, већ да је реч о припадницима паравојне организације „Вагнер”, иза које према истим изворима стоји Јевгениј Пригожин, блиски сарадник шефа Кремља Владимира Путина. Међутим, фирма „Конкорд” из Санкт Петербурга, у власништву Пригожина, за америчку агенцију Блумберг демантовала је ових дана наводе о његовој умешаности у збивања у Малију. „Пригожин нема ништа ни са каквом приватном војном компанијом.”
Шта би надаље поводом случаја „Мали” евентуално могли да предузму званични Париз, Берлин и Брисел, остаје да се види. У међувремену, командант француских трупа у повлачењу из Малија, генерал Лоран Мишон, 25. марта je на састанку с министром одбране те сахелске земље, пуковником Садиом Камаром, оценио да се „реорганизација војног система у Малију одвија у блиској сарадњи и добрим односима двеју страна”, пренели су француски медији.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.