Фиксне и мобилне протезе младима помажу да исправе криве зубе
Велики број деце и адолесцената има проблема с неправилно постављеним зубима и неадекватним међусобним односом вилица. Ти поремећаји доводе до бројних морфолошких и функционалних проблема. Најчешће се прво уочавају нарушена естетика лица и тешкоће у одржавању оралне хигијене.
Неправилан загризак директно води у озбиљне поремећаје стабилности међусобних односа зубних низова, што има за последицу неадекватне функције виличних зглобова и мишића који се користе при жвакању.
Извесно је да малишани, а и одрасли, са оваквим поремећајима у немалој мери пате и да се, како време пролази, њихови проблеми константно увећавају.
Истраживања показују да велики број деце има такозвану тескобу зуба и неправилне односе зубних низова и вилица.
Ови проблеми захтевају ангажовање родитеља и стоматолога, и то пре свих специјалиста дечје и превентивне стоматологије, а нарочито специјалиста за ортопедију вилица. Развој научних, стручних и технолошких достигнућа омогућио је савременој стоматологији бројне методе, од дијагностичких до терапијских, помоћу којих се ове аномалије могу кориговати.
Зато је код тих особа неопходно урадити правовремену и адекватну дијагностику, направити одговарајући план терапије и тај план упорно и константно спроводити. То значи да је код деце, али и код одраслих, неопходно ношење разних врста фиксних и мобилних апарата или, народски речено, протеза.

Стоматолог др Наташа Вукадиновић, специјалиста ортопедије вилица, истиче да много деце има неправилности зубних низова и загриска, чини се више него икада раније, али је чињеница и да родитељи и деца све више брину о здрављу зуба.
– И раније је доста деце имало проблеме с кривим зубима и неправилним загриском, али се није много пажње посвећивало томе. Драго ми је због тога што је ниво свести о овом проблему све већи и што се схвата колико је све ово битно. Често родитељи који доведу децу на преглед зуба и сами питају да ли малишани треба да носе фиксну протезу. Некада инсистирају на томе иако им кажемо да у том тренутку није неопходно – истиче др Вукадиновић.
Наша саговорница напомиње да мале пацијенте у ординацију стоматолога најчешће доводе тескобе, појава зуба преко зуба, неразвијене вилице које им праве проблеме у раном узрасту јер се дешава да стални зуби једноставно немају где да никну.
– Већ са осам-девет година могу да им се поставе такозвани мобилни апарати, који шире вилице да би направили простор за нове зубе. Уз то, баве се и подешавањем загриска пацијента на прави начин. Ортодонти имају на располагању и фиксне апарате који се фиксирају на сталне зубе, а идеалан период за почетак њиховог ношење је када дете има 11 или 12 година, да би се терапија ускладила с њиховим растом. Постоје различите врсте апарата који се користе за исправљање зуба и њихово постављање у правилни низ. То су стандардни фиксни апарати (бравице од метала које се фиксирају на зубе), затим керамичке бравице које су врло лепе, прозирне и задовољавају висок ниво естетике – истиче др Вукадиновић.
Фиксни апарати се носе годину и по до две. Родитељи доводе дете једном месечно на подешавања апарата. Врло је битно да дете одржава хигијену зуба, да се храна не би задржавала на бравицама.
– Дешава се да се код деце која не воде много рачуна о хигијени одлепи део протезе јер загризу бомбону, сендвич, кокице, све оно што иначе није препоручљиво док је терапија у току. Постоје специјалне четкице које саветујемо да деца користе како би могли лепо да оперу зубе између бравица – сматра др Вукадиновић.
Она истиче да не постоје протезе које се носе само ноћу, што је једно од најчешћих заблуда пацијената. Протезе које су мобилне у просеку морају да се носе целу ноћ и четири до шест сати у току дана.
– Последњих година у свету и код нас долази до велике експанзије примене најновијих терапијских технологија прозирним ортодонтским фолијама (алајнерима). Те фолије су готово невидљиве, али и потпуно удобне јер се израђују од специјалне медицинске пластике посебно за сваког пацијента најновијом 3Д технологијом. Угодне су за ношење јер прецизно приањају на зубе и безболне су. Пацијенти их могу уклонити пре јела. Носе се 20 сати дневно и мењају се сваких седам до 10 дана. Потребно је око 30 фолија (ређе више). Ова терапија се потпуно компјутерски планира од почетног до завршног стања. Пацијент може да види виртуелни приказ тока терапије, као и њен дефинитивни резултат, што је најбоља основа за одлуку о прихватању планиране терапије – наводи др Вукадиновић и додаје да ова метода омогућава безбедно постизање максималних резултата у најкраћем временском периоду, као и да ову терапију могу да спроводе само сертификовани специјалисти ортопедије вилица.
Исправљање естетских и функционалних неправилности ортодонтском терапијом је веома важно за успостављање адекватних функција, лепог осмеха, чиме се стиче неопходно самопоуздање.
Наша саговорница напомиње да је велика заблуда да не треба бринути о млечним зубима деце јер ће они сигурно испасти. Ови први зуби код деце су важни за развој вилице и говора, исхрану, изглед… Чим се код бебе појави млечни зуб, треба почети с његовим прањем меком четкицом и пастом за зубе (величине зрна пиринча), и то два пута дневно. Први стални зуб ниче око шесте или седме године детета. Око осме године се саветује одлазак код специјалисте ортопедије вилица.
– Није добро давати мањој деци с, рецимо, осам година да користе електричну четкицу. То је неприхватљиво. Иначе, четкице за зубе треба редовно мењати. Што се зубних паста тиче, важна је количина флуора у њима – закључила је др Вукадиновић.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.