Честитке верницима за Ускрс и Песах
Председник Србије Александар Вучић упутио је ускршњу честитку београдском надбискупу Станиславу Хочевару и свим хришћанским верницима који Ускрс славе по Грегоријанском календару.
„Надахнут поуком непролазног живота и нераскидиве заједнице, срдачно Вам честитам највећи хришћански празник Ускрс.
Чувајући слогу, мир и толеранцију међу свим нашим грађанима, празник нас надахњује и обавезује да предано и непоколебљиво радимо на развоју и напретку наше заједничке куће, Србије.
Уз уверење да у Србији и њеним државним органима имате, као и до сада, сигурног и постојаног партнера, честитам Вам Ускрс!”, навео је Вучић у честитки.
Верници који један од два највећа хришћанска празника, Ускрс, славе по Грегоријанском календару, обележавају сутра Велики петак, уочи Ускрса у недељу, 18. априла.
Вучић честитао Песах: Снажна повезаност са јеврејским народом
Председник Србије Александар Вучић упутио је честитку рабину Исаку Асиелу и јеврејској заједници у Србији, поводом празника Песах.
„Вама и свим припадницима Јеврејске заједнице у Србији од срца честитам Празник ослобођења Песах”, наводи се у честитки, саопштила је прес служба председника.
„Снажна међусобна повезаност српског и јеврејског народа осведочена је истинском снагом и у тешким временима заједничког страдања наших народа. И тада су, управо као и данас када се Република Србија убрзано развија на свим пољима, наши народи у складној заједници посвећено неговали највише вредности мира, љубави, братољубља и толеранције.
Уверен сам да ћемо те вредности наставити да развијамо и у времену када се свет налази пред немалим изазовима и да ћемо заједничким напорима наставити да делујемо на развоју и напретку Републике Србије и свих њених грађана.
Честитајући Вам празник, желим да га прославите у пуноћи духовне радости и у обиљу свакога добра”, наводи се у честитки председника Вучића.
Влада Србије честитала верницима Ускрс и Песах
Управа за сарадњу с црквама и верским заједницама Владе Србије честитала је данас Ускрс свим верницима који тај хришћански празник прослављају по грегоријанском календару, док је свим припадницима јеврејске заједнице у Србији честитала њихов велики празник Песах.
Директор те управе Владимир Рогановић Ускрс је честитао београдском надбискупу Станиславу Хочевару, као и поглаварима, свештенству и верницима цркава реформације.
„Бог, који читав људски род и творевину уводи у непролазни живот, поучава нас и усмерава да се радосно и безрезервно ангажујемо у неговању братољубља и истинске заједнице, коју нам је он поверио”, наводи се у честитки, преноси Бета.
У честитки поводом празника Песаха, Рогановић је навео да су српски и јеврејски народ у прошлости исковали снажне и нераскидиве везе, заједно страдајући и борећи се са свим искушењима.
„Срећан вам велики празник”, навео је Рогановић у честитки рабину јеврејске заједнице у председнику Савеза јеврејских општина Србије.

Важни верски празници јевреја, хришћана и муслимана ретко се поклапају тако прецизно као овог викенда.
На овај петак, 15. априла, хришћани који користе грегоријански календар присећају се Исусовог распећа, а у ноћи на недељу уз ускрсну прославу, на његово ускрснуће.
Јевреји у петак славе уочи Песаха, који обележава сећање на излазак старих Израелита из фараонског Египта и крај ропства.
Муслимани имају још један петак, свој седмични празник у оквиру месеца Рамазана који је почео 2. априла и завршава се 2. маја - а славље се појачава како месец одмиче.
Ова подударност је необична, поготово што се тиче близине исламског рамазана хршћанском посту или Песаху и Ускрсу, наводи Дојче веле и додаје да, за разлику од хришћанског календара, који је одређен према Сунцу, исламски календар усклађен је с месецом и лунарном годином. Дванаест месеци у соларној години траје 365 дана, у лунарној години с друге стране само 354 дана. Тако година и празнични циклус ислама „лутају” кроз западну календарску годину током три деценије.
- Краћа година нуди муслиманима шансу да доживе Рамазан, као и друге празнике у различитим годишњим добима и различитим климатским условима, рекао је за Дојче веле Абдасамад Ел Јазиди из Савета муслимана у Немачкој.
„То би нас требало подсетити да смо сви браћа у људскости и да морамо заједно радити за добро.”
С друге стране, како наводи Дојче веле. јеврејски празник Песах и датум Ускрса у западним црквама увек су прилично близу у рано пролеће. Али не падају често на исти датум.
Песах ове године почиње 16. априла, „свети дани” хришћана трају од Великог четвртка увече 14. априла до недеље ујутро, од сећања на последњу Исусову вечеру с ученицима до прославе васкрснућа. Разлика је због чињенице да хришћански календар од 325. године датира Ускрс увек у недељу прву после пролећног пуног Месеца. У јеврејском календару Песах може започети било којег дана у седмици.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.