Кривична пријава поднета против Милорада Грчића, Срђана Алимпијевића и још три лица
Мнистарство рударства и енергетике поднело је кривичну пријаву против бившег вршиоца дужности директора ЕПС-а Милорада Грчића, као и против директора организационе целине Површински копови Барошевац у Огранку РБ „Колубара” Срђана Алимпијевића и још три лица из Огранка РБ „Колубара”, речено је данас агенцији Бета у том министарству.
Кривична пријава против Грчића поднета је 20. децембра прошле године Тужилаштву за организовани криминал, у време док је он био на челу ЕПС-а.
Пријава је поднета, како је наведено, због основане сумње да је у периоду од 19. октобра до 12. децембра 2021, фактички вршећи ову функцију почев од 15. марта 2017. године па надаље, искоришћавањем свог службеног положаја и прекорачењем границе свог службеног овлашћења, као и кршењем закона или других прописа, пропуштањем дужности надзора очигледно несавесно поступао у вршењу службе.
У пријави је истакнуто да је Грчић био дужан и могао бити свестан да услед тога може наступити тежа имовниска штета и на тај начин је угрозио енергетску, а тиме и државну безбедност Србије и нанео штету већу од 500 милиона евра, а чиме је за овој износ штете довео у опасност и републички буџет. У пријави је наведено да се лажним приказивањем председнику Србије, Влади, потпредседници Владе Зорану Михајловић и Министарству рударства и енергетике, изјашњавао позитивно о спремности капацитета, тврдећи да су сви производни капацитети, осим капацитета у ремонту - ТЕНТ блок Б1, исправни и спремни за предстојећу зимску сезону, као и да су обезбеђене потребне количине угља задовољавајућег квалитета, те да ће производња електричне енергије бити довољна за потребе грађана и привреде на територији Србије, да је Србија енергетски безбедна.
Указано је да је нетачно извештавање о стању у ЕПС-у имало за последицу изнуђену куповину - увоз електричне снергије и енергената по изузетно високим ценама (пре свега мазута) ради одржавања у раду блокова у функцији, као и ради покретања блокова ван функције.
У пријави је наведено и да на састанцима Радне групе за сигурносно снабдевање енергијом и енергентима Грчић „није изнео право стање ствари, није упознао чланове радне групе са проблемима и није покушао да спречи заједничким деловањем свих чланова Радне групе, али и Владе, настанак угрожавања енергетске безбедности Србије, већ је напротив приказивао позитивне пројекције у стању енергената потребних за производњу електричне енергије и тврдио да су сви производни капацитети исправни и спремни за предстојећу зимску сезону”.
Такође, наводи се и да „није предузео све потребне службене радње у циљу спречавања настанка ове штете и у циљу правилног и у свему са прописима и правилима струке усаглашеног уредног снабдевања енергентом, чиме би се избегла како материјална штета по правно лице којим руководи, тако и материјална и нематеријална штета по купце електричне енергије, чиме је угрожена енергетска и државна безбедност изазивањем опасности у виду могућег застоја рада у производњи електричне енергије и настала штета већа од од 500 милиона евра на терет ЈП ЕПС, а што ће се сигурно одразити и на буџет Србије”.
Против Срђана Алимпијевића и још тројице лица у „Колубари” кривична пријава је поднета 17. јануара ове године Првом основном јавном тужилаштву у Београду.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.