Повезивање Ташмајдана и парка Ћирила и Методија
Повезати паркове Ташмајдан и Ћирила и Методија преко зеленог крова кампуса техничких факултета, њихово двориште обликовати као заједнички јавни простор за студенте и грађане и том блоку у центру града дати нови визуелни идентитет изградњом две куле – основна је архитектонска идеја тима бироа „4 mind”. Он је победник позивног урбанистичко-архитектонског конкурса за идејно решење нове зграде Електротехничког факултета (ЕТФ) са заједничким садржајима и урбане обнове блока техничких факултета у Београду: Машинског, Архитектонског, Грађевинског и Технолошког. Аутори, добитници прве награде вредне 15.000 евра, архитекте су Иља и Игор Микитишин, Лазар Кузманов и Немања Дачић, а њихово решење нашло се у ужем избору са још седам учесника, колико је жири изабрао након претквалификације овог јавног такмичења расписаног у септембру прошле године на коју се пријавило 15 тимова.
Од учесника се очекивало да понуде решења новог објекта од око 22.000 квадратних метара и око 7.000 квадрата гараже како би вишегодишњи проблем недостатак простора за ЕТФ и кампус техничких факултета био решен. Тих пет здања високошколских установа су у блоку од 59.000 квадратних метара и деле унутрашње двориште, сва су окренута ка околним улицама (Краљице Марије, Карнегијевој и Булевару краља Александра) и практично немају директних унутрашњих веза.
– Главни улаз осмислили смо из Рузвелтове улице између техничких и Машинског факултета. У дворишту ће бити централни атријум са садржајима за студенте: конференцијска и свечана сала, књижара, библиотека, кафе, кантина... Оно ће бити место сусрета и дружења одакле ће студенти моћи лако да приступе наставним активностима. Два нова петоспратна објекта с канцеларијама за професоре, доценте, истраживаче ближе згради Архива Србије уздизаће се над постаментом. Испод целе парцеле од око једног хектара планирана је гаража за око 270 возила на једном нивоу, а у сутерену два нивоа за лабораторије ЕТФ-а око предвиђених атријума – истиче архитекта Иља Микитишин.

Постојећи дворишни објекти, од којих су неки и привремено подигнути, биће уклоњени, а нови не би требало да наруше вредности просторно културнo-историјске целине „Ташмајдан и Универзитетски центар”, која је почетком новембра 2021. уписана у регистар културних добара.
– Очекујемо да ће пројектна документација бити завршена до пролећа 2023, после чега градња може да почне. Новац је обезбеђен из кредитног споразума вредног 95 милиона евра који је закључен с Развојном банком Савета Европе – каже Ђорђе Мојовић, координатор техничке припреме пројекта у име Инвестиционог оквира за западни Балкан (WBIF-IPF7).
Наградни фонд од 45.000 евра
О расподели новчаних награда конкурса одлучивао је петочлани жири: архитекте Зорица Савичић, Бранислав Реџић и Игор Грозданић, др Дарко Ђукић, менаџер пројекта у Канцеларији за управљање јавним улагањима, и проф. др Дејан Гвоздић, декан ЕТФ-а. Они су осим прве награде вредне 15.000 евра доделили три друге награде у умањеном износу од по 6.000 евра Дејан Миљковићу, „Забриски студију” и бироу „Teking architecture”, док ће „Два студио”, ИАУС, „1x2 студио” и „Mapa Arhitects” бити обештећени са по 3.000 евра.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.