„Скај” вратио нарко-боса у затвор
Недавно хапшење Дарка Шарића и његове организоване криминалне групе у центар пажње поново је избацило и телефонску апликацију „Скај”.
Према још непотврђеним информацијама, Шарић је у притвору, који важи за један од најбоље обезбеђених у нашој земљи и са 24-часовним видео-надзором, наводно имао приступ сателитским телефонима и апликацији „Скај”, преко које је из затвора руководио својом групом и издавао наређења члановима клана. Са ове платформе скинута је цела његова комуникација и, према незваничним сазнањима, реч је о организовању убистава.
Многи стручњаци за безбедност сматрају да је ово, ако је тачно, велики скандал и пропуст наших безбедносних служби. За сада нема званичног објашњења на који начин је Шарић у притвору имао приступ „скај телефонима”. Али, према нашим незваничним сазнањима, он је до тих телефона дошао преко свог адвоката. Међутим, готово је немогуће да је адвокат успео да их у тако обезбеђен притвор унесе без помоћи неког „изнутра”.
Полицијска акција хапшења Дарка Шарића и осталих осумњичених чланова групе изведена је након истраге коју су водили Европол и Евроџаст. МУП Србије је у кратком саопштењу потврдио да су полиције Србије и Хрватске учествовале у овој међународној акцији, коју је координирао Европол.
Шарић је приведен док је са наногвицом боравио у својој вили у београдском насељу Сењак где се од децембра прошле године налазио у кућном притвору са електронским надзором када му је одлуком Апелационог суда „класичан” притвор замењен блажом мером. Против њега тренутно трају процеси због шверца кокаина и прања новца.
Захваљујући апликацији „Скај”, криминалци су своју тајну комуникацију скоро довели до савршенства. Мислили су да им овај начин дописивања пружа дискретну и максимално заштићену размену порука. У томе су се толико опустили да су једни другима чак слали и слике мучења чланова супарничких кланова као и фотографије осакаћених тела.
Веровали су да полиција не може ући у траг тим порукама јер се оне након неког времена саме обришу, те да је апликацију немогуће прислушкивати. Криминалци су загризли мамац. Ова апликација помогла је полицији у масовним хапшењима криминалаца широм света.
„Скај” је у Србији у центар пажње дошао после хапшења криминалне групе Вељка Беливука и Марка Миљковића. Дешифровањем порука које су чланови групе слали преко ове апликације, службе су дошле до доказа који су коришћени за подизање оптужнице против Беливуковог клана.
Апликација се потом спомињала као главно комуникационо средство„наших” криминалаца. Откривено је и да су криминалци преко „Скаја” договарали диловање дроге, наручивали убиства и размењивали потврде „прљавих послова” у виду слика извршених ликвидација и „одрубљених глава”.
У истрази Беливукове групе заплењена су чак 44 телефона која су декодирана високотехнолошким уређајима француских безбедносних служби и уз помоћ којих су надлежни органи прикупили најзначајнији део доказа против озлоглашене групе. Према незваничним информацијама, један од најближих сарадника Беливуковог клана, чак је купио и лиценцу за дистрибуцију „Скаја” у Србији и скоро сва комуникација чланова групе одвијала се преко ове апликације.
„Скај” је, чини се, постао омиљено средство комуникације „шкаљараца” и „кавчана”. То су потврдила и хапшења у Црној Гори почетком године. Крајем јануара у суседној земљи приведена је група „шкаљараца” осумњичена да је припремала ликвидацију Беливука. Код њих је полиција нашла „скај телефоне”. Истог дана у Будви је ухапшен „кавчанин” код кога је био криптовани телефон са тајном апликацијом, преко које је наводно добијао инструкције за убиство једног „шкаљарца”.
„Скај” се разликовао од других апликација сличне намене и због тога што би корисници осим софтвера, добијали и уређај који је безбедан за употребу, на пример, телефон „блекбери”. Комуникацијом путем „Скаја” само би пошиљалац и прималац поруке могли да виде садржај преписке – шаље се шифрована порука са једног уређаја и може се дешифровати само на уређају примаоца. Ту је и „згодна” опција самоуништења порука којом корисници могу сами да одреде после колико времена ће се оне аутоматски обрисати. Апликација је тако дизајнирана да је омогућавала корисницима да у посебним околностима искористе лажну шифру или шифру у случају панике – уношењем овог кода апликација би се аутоматски обрисала из телефона.
Амерички Федерални истражни биро (ФБИ) у марту прошле године блокирао је и на основу одлуке надлежног суда запленио сајт компаније „Скај ЕЦЦ”, која је на глобалном нивоу продавала шифроване програме за „скај телефоне”.
Више од 27 милиона криптованих порука размењиваних на „Скају” између чланова организованих криминалних група широм света Европол је већ дешифровао. То је довело до хапшења више од 1.000 особа међу којима су и криминалци са Балкана.
Против шефова компаније „Скај ЕЦЦ” са седиштем у Ванкуверу (Канада), тужилаштво у Сан Дијегу подигло је оптужницу због „свесног и намерног учешћа у злочиначком подухвату који је олакшао увоз и дистрибуцију дроге употребом шифрованих комуникационих уређаја компаније”.
Сајт „Скај ЕЦЦ” заплењен је по налогу суда у Јужној Калифорнији, а у заједничкој акцији тамошњег тужилаштва, ФБИ, ДЕА… Приликом покушаја приступа овом сајту сада се само види информација коју потписује ФБИ да је сајт – блокиран и заплењен.
Уређаји компаније „Скај” посебно су дизајнирани да спрече полицију да активно прати комуникацију између чланова транснационалних криминалних организација.
Међутим, творци ове апликације тврдили су да је њихова мисија од почетка била да се софтвер користи за максималну заштиту података у интернет свету где је постало скоро немогуће сачувати приватност. Као неке од примера за кога би ова апликација била најкориснија, поменули су да је од кључне важности за заштиту комуникације и података новинара и њихових саговорника у истраживачким и потенцијално опасним пројектима. Ипак, овакве предности технологије одавно су препознали и људи који се не баве новинарством.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.