Да ли су млађе генерације заиста слабије
Од тога да их некада гледају као заштићене беле медведе, до замерки да расту на чиа семенкама, авокаду и смутију- млађе генерације се, по традицији, омаловажавају и перципирају као слабије, мање вредне, мање амбициозне и оне које баш и не треба много тога питати. Али, да ли заиста има истине у томе да су миленијалци и генерација З слабији од бумера? Да ли генерацијски јаз оправдава овакво мишљење подједнако као и гледање са висине на младе?
Стручњаци верују да бејби бумери (рођени отприлике између 1946. и 1964.) и генерација икс (рођени између 1965. и 1980.) престрого суде о генерацијама које су их наследиле и често их мере према стандардима који су одавно престали да буду норма .
Јаз је део људске природе
Људи се хиљадама година жале на „млађе генерације” и то је на неки начин нераздвојни део људске природе.
„Тенденција одраслих да омаловажавају карактер младих дешава се вековима уназад“, каже за Би-Би-Си Питер О’Конор, професор на Квинслендском технолошком институту.
Истовремено, истраживања показују да хиљаде Американаца верује да „деци ових дана“ недостају позитивне особине које учесници повезују са старијим генерацијама. Ту се пре свега мисли на спремност да се поднесу жртве за неке више циљеве, да се ангажује и буде јак.
Друштвене мреже намећу нове стандарде
Једна студија из 2010. која је испитивала миленијалце који су дипломирали између 2004. и 2008. показала је да имају више особина повезаних са ниском јачином личности од људи који су дипломирали пре 1987. Друга истраживања су показала да је потреба за признањем повећана код млађих генерација, док једна студија из 2012. сугерише да су млади више егоцентрични.
Ипак, за многе стручњаке, ови резултати и подаци не указују на то да су млађе генерације слабије од старијих. Једноставно ствари су немерљиво другачије. На пример генерације које су одрастале без паметних телефона, тешко могу да схвате сложеност одрастања на друштвеним мрежама. Као што је данас тешко објаснити да су жене до пре неколико деценија биле обесправљене, да се није гледало благонаклоно на мешовите бракове…
„Претходне генерације су учене да потискују, уместо да буду експресивне. То изазива раздор у перцепцији. За њих је то израз слабости и рањивости, не снага”, каже др Карл Насар, стручњак за ментално здравље који објашњава да смо као људска врста „скоро приморани да осуђујемо људе који су одрасли у другачијем времену од нас”.
Насар саветује и да се разлике поштују, а не продубљују и не користе за исмевање и међусобно ругање.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.