Рибокрадице за ноћ „уловиле” тону шарана
Изгледа да шницли шарана у рибарницама ускоро неће бити „ни за лек”. Осим чувеног газдинства „Ечка”, још неколико рибњака за производњу ове врсте рибе у Војводини је затворено. У Београду ситуација је, ипак, другачија. Још опстаје и шарана производи једино рибњак у нашем граду РМ „Мика Алас” д.о.о. Нажалост, и он се, као и остали из ове бранше, суочава са разним наметима, недовољним субвенцијама, неразумевањем државе, а у последње време посао му додатно отежавају рибокрадице.
Пре неколико дана рибочувари „Мике Аласа” открили су око хиљаду килограма, односно тону уредно спаковане и за крађу спремне рибе.
– Покрадена риба пронађена је поред Великог језера, где се узгаја товљени шаран. Риба је била утоварена у канте и мреже, а крај ње се налазило и возило „лада нива” новосадске регистрације која је требало тај улов и да одвезе. О томе шта смо пронашли обавестили смо полицију и проследили им све у вези с крађом јер постоји и видео-запис. Осим што су покрали рибу, ове рибокрадице су направиле још један прекршај. Наш рибњак налази се у заштићеној зони Великог блата, тако да су и на тај начин прекршили закон – кажу у рибњаку „Мика Алас”.
На рибокрадице се, нажалост, већ годинама гледа благонаклоно. Законске казне су минималне, а и када буду ухваћени на делу, олако прођу. Дешава се да они који су вишеструки повратници добију само условну казну, па и када прекрше условну – не заврше у затвору. Чак и то да возило које је коришћено у крађи ни не заплене, већ лопови, када прође „процес”, дођу и одвезу га.
Рибокрадице су устројене као права организована криминална група. Углавном раде ноћу и то тако што баце мреже, а онда на брзину, када се напуне, дођу возилом, покупе улов и збришу. У последње време и број рибокрадица се повећао – осим оних „домаћих” са којима су се у рибњаку у Крњачи „терали” годинама, сада се сусрећу и са онима који су крали по рибњацима у Војводини. И они изгледа овде траже своје „парче колача”.
Њихово хватање отежава и то што се Велико језеро пружа на око 200 хектара, тако да је потребна „војска” људи да би се оно обезбедило.
Ипак, ни у рибњаку не седе скрштених руку. Повећали су број чувара, има их и на води и на копну, а постављене су и камере.
Сада је важно и да надлежне службе дају подршку овим људима, што у контроли терена, што у адекватним казнама, када рибокрадице буду ухваћене.
Осим рибокрадица, посебан проблем рибњаку прети од загађења воде јер се около налазе насеља у којима није решен проблем канализације.
Продаја у зимском периоду
Продаја шарана, обавља се од новембра до фебруара, марта, а потом креће фаза узгоја и производње. Млађ се гаји у два мања језера, а потом риба се „сели” у Велико језеро, у пространство обима око седам километара.
– Ово је уобичајен начин пословања код нас јер је реч о полуинтензивној производњи топловодне врсте, односно шарана. Тренутно не продајемо рибу, јер је у фази узгајања. Годишње се у овом рибњаку произведе између 200 и 250 тона – кажу у овом рибњаку.
Осим Великог језера и два језера за производњу млађи, у рибњаку „Мика Алас” постоје два језера за спортски риболов.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.