Сведочењем и памћењем против покушаја омаловажавања страдања српског народа
Директор Музеја жртва геноцида историчар Дејан Ристић рекао је данас да је сведочење и памћење утемељено на историјском знању најбоља одбрана пред покушајима омаловажавања и минимизирања страдања српског, јеврејског и ромског народа.
„Претрпели смо геноцид у Другом светском рату, последице су застрашујуће, осећаћемо их и у деценијама које долазе”, рекао је Ристић, на обележавању три деценије овог музеја.
Он је навео да је музеј израстао у „међународно референтну, утицајну установу, јединствену у југоисточној Европи, која је дала велики допринос осветљавању најстрашнијег периода наше историје”.
Епископ пакрачко-славонски Јован изјавио је да смо „дочекали да 2022. године на Београдском универзиту није одбрањен ни један докторат о Јасеновцу” и да на њему „курс о Другом светском рату није обавезујући већ факултатативан”.
„То су страшне ствари. Али сваки рад почиње сагледавањем ситуације, самокритиком, погледом на себе”, рекао је епископ Јован, председник Управног одбора музеја и председник Одбора Сабора Српске православне цркве за Јасеновац, преноси Бета.
Он је нагласио да тај музеј „има задатак да уобличи наратив о страдању нашег народа у двадесетом веку”, као и да су у Другом светском рату нацистичка Немачка и Независна држава Хрватска желеле да истребе читаве народе.
Навео је да је дуго после тог рата за Јасеновац важило да су „апрстрактни фашисти убили још апстрактније атифашисте, чија се имена и идентет нису знали, ни зашто су убијани”.
Свечаности у Народном музеју присуствовали су председник Скупштине Србије Ивица Дачић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић и министар унутрашњих послова Александар Вулин.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.