Пензија не може да се обрачунава ретроактивно
Када је један наш седамдесетогодишњи суграђанин после 27 година рада у Француској решио да се као пензионер врати у Србију и поднесе захтев за српску пензију јер и овде има 17 година стажа, није знао да ли ће уопште моћи да оствари то право, јер је прошло пет година од када је по Закону о ПИО требало да се пензионише. И ако успе од када ће му се та пензија исплаћивати. Да ли ретроактивно и за протеклих пет година, или од дана подношења захтева за пензионисање у Србији.
Такође није знао да постоје ситуације и када се стаж из две земље сабира па ни износи две пензије.
Из Фонда за пензијско и инвалидско осигурање наводе за „Политику” да онај ко је је остварио део стажа у Србији, а потом наставио осигурање у другој држави и у моменту подношења захтева има пребивалиште у другој земљи, при подношењу захтева обавештава носиоца социјалног осигурања те државе да има стаж и у Србији. Уколико наша земља има с том државом потписан билатерални уговор о сарадњи, покреће се поступак за остваривање права у обе земље, уз међусобну размену података, а у зависности од дужине стажа, остварује се право на две самосталне или сразмерну пензију.
Уколико је осигураник из неког разлога прећутао чињеницу да има стаж у Србији, а остварио је право на самосталну пензију у другој држави и накнадно поднео захтев у нашој земљи, он стиче право на пензију од дана подношења захтева, под условом да има најмање 15 година стажа осигурања у Србији за које су плаћени доприноси.
И у том случају, наглашавају у Фонду ПИО, две државе морају накнадно да размене податке, како би се избегло евентуално преклапање периода осигурања, јер према нашем закону није могуће остварити право на две пензије за исти период осигурања.
Упитани шта се дешава с принадлежностима нашег суграђанина од 65. до 70. године у пензијском фонду објашњавају да осигураник остварује право на пензију од дана када је поднео захтев, односно од када му је прекинуто осигурање, а највише шест месеци уназад од подношења захтева.
Свака држава законом утврђује минималне године стажа осигурања које су услов за остваривање права на пензију. За старосну пензију у Србији то је 15 година стажа за које су плаћени доприноси. Ако осигураник има толико стажа у Србији, а и у другој држави остварује право на самосталну пензију, добиће две самосталне принадлежности.
Уколико овај услов није испуњен, међународним уговором о социјалном осигурању регулисано је да се за утврђивање права на пензију сабира стаж остварен у земљама уговорницама, а износ принадлежности се одређује сразмерно стажу осигурања навршеном у тој држави, закључују у Фонду ПИО.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.