Богићевић: Још нисам продао власнички удео у компанији „Политика новине и магазини”
Бизнисмен Мирослав Богићевић може да располаже својим власничким уделом од 50 одсто у компанији „Политика новине и магазини” (ПНМ), која је издавач дневног листа „Политика”. Привремену меру којом му је било забрањено да отуђи или пренесе удео, или део удела који поседује у друштву, Агенција за привредне регистре (АПР) је избрисала 13. априла ове године. Та мера била је донета 2014. на основу закључка Комисије за заштиту конкуренције. Уочи Ускрса, Комисија је АПР-у доставила нови закључак.
Како пише на сајту АПР-а, 12. априла 2022. од Комисије за заштиту конкуренције Регистру привредних субјеката достављен је закључак од 8. априла 2022, на основу коjег се ставља ван снаге привремена мера забране друштву ООО „Ист медија груп”, матични број са адресом Перилук Архангелски блок један, канцеларија број шест, Москва, Руска Федерација, да отуђи или пренесе удео или део удела који поседује у друштву „Политика новине и магазини”, са седиштем на адреси Македонска 29, Београд.
„Увидом у достављену документацију регистратор је оценио да су испуњени услови за брисање забележбе с обзиром на то да је закључком Комисије за заштиту конкуренције од 8. априла 2022. стављена ван снаге привремена мера забране, која је била предмет регистрације у складу са Законом о поступку регистрације у Агенцији за привредне регистре.
Тиме је и званично обелодањено да Богићевић може да располаже својим уделом у компанији ’Политика новине и магазини’”.
На питање да ли је ПНМ већ продат, како се спекулише, бизнисменима из Смедерева, браћи Рајић, Богићевић за „Политику” каже: „Никоме још нисте продати.”
– Тачно је да сам разговарао с браћом Рајић, који су купили и „Вечерње новости”, али договор о продаји ПНМ-а није за сада постигнут. Нису они једини са којима сам преговарао. Има их још – наводи Богићевић.
Упитан да ли има звучних имена, јер је ПНМ кућа од националног интереса и било би логично да остане понос Србије, да је купи неко ко се бави истим послом (примера ради новинска кућа из света која је пандан „Политици” у Србији), да би наставила да буде професионална, одговара да има и звучних имена, али да не може да открива о коме је реч. „Политика новине и магазини” треба да остане светски лист, каже Богићевић.
Будући да се у јавности лицитира ценом до осам милиона евра, колико Богићевић наводно тражи да би продао свој удео, он то категорички демантује.
– Никада никоме телефоном, поготово не медијима који протеклих дана о томе пишу, не бих открио колико вреди „Политика”, а камоли да је то осам милиона евра. Могли су да напишу и 28 милиона евра. ПНМ много више вреди од свих тих милиона, јер је то најстарија новинска кућа на Балкану с највећим угледом, с најбољим новинарима. Вредност је и „Спортски журнал”, једини прави преостали спортски лист у земљи. Ја сам радио процену имовине, али та цена, док се не постигне договор о продаји, неће бити обелодањена – наводи Богићевић.
Упитан трпи ли притиске да мора да прода свој удео у ПНМ, због наногвице као и чињенице да је био хапшен, одговара да не мора ништа, али би волео да ко год купи ове новине очува достојанство листа. Наглашава да је тачно да му је скинута забележба о забрани да отуђи ПНМ, а на питање шта се у међувремену десило па је комисија одлучила да му омогући продају, каже да је та забележба од првог дана била противзаконита.
– Због те забране од 2014. нисам могао да функционишем. Не само да продам ПНМ, него уопште да радим. Све и да сам тада прекршио закон, а нисам, требало је да ме обавесте о томе у року од 30 дана што нису учинили до пре месец дана, иако сам у међувремену слао дописе да се та забрана скине. Истовремено је и ’Политика’ а. д., други члан друштва, доставила папир у којем наводи да није заинтересована по основу права прече куповине да преузме мој удео. И то је било очекивано јер та фирма нема новац – напомиње Богићевић.
Упитан шта је с „Ист медија групом” која је регистрована у Москви одговара да фирма ради и да се води на његовог брата, те да је ту све чисто.
Други члан друштва ПНМ је „Политика” а. д. која се води на адреси Цетињска улица у Београду. Према подацима доступним на сајту Агенције за приватизацију и Народне банке Србије, може се видети да је закључно са 31. децембром 2021. године укупан губитак „Политике” а. д. био скоро 3,9 милијарди динара, а да је губитак изнад капитала 2,4 милијарде динара. „Политика” а. д. је у последњих пет година почев од 3. маја 2017. била у блокади 1.827 дана.
Окончан поступак против „Ист медија групе”
Листу „Политика” јуче је стигао и одговор Комисије за заштиту конкуренције, која је потврдила да је поступак против ООО „Ист медија групе” окончан, што је наведено као услов трајања привремене мере којом јој је било забрањено да отуђи или пренесе удео, или део удела који поседује у друштву „Политика новине и магазини”, те да ће одлука о томе бити објављена по редовној процедури, односно стицању законом прописаних услова.
Ј. А.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.