Поједине сурогат мајке у Украјини носе и бебе из Србије
С обзиром на то да је једна од ретких европских земаља чији закони дозвољавају сурогат материнство, у Украјини је сваке године око 3.200 жена „позајмљивало” материцу паровима које је природа осујетила у намери да постану родитељи. Како извештава магазин „Њујорк тајмс” процедура је подразумевала да будући родитељи преко овлашћених агенција изаберу жену у чију ће материцу бити имплантиран њихов ембрион (оплођена јајна ћелија) и која ће трудноћу изнети до краја. Неколико дана уочи порођаја, биолошки родитељи би одлазили у Украјину и сачекали порођај, а потом би њихова имена била уписана у матичну књигу рођених – уместо сурогат мајке која је донела на свет њихово дете, а цена ове „услуге” износила је између 40.000 и 50.000 долара.
Закони Украјине не дозвољавају геј паровима и сингл родитељима да користе услуге сурогат родитељства, а услов који жена мора да испуни да би могла да буде потенцијална сурогат мајка, јесте да већ има биолошко дете. Од почетка сукоба у Украјини, хиљаде парова широм света стрепе за судбину њиховог нерођеног чеда и сурогат мајке која га носи, јер су они практично „заробљени”, у ратној зони. Ове труднице би теоретски могле да избегну из Украјине и тиме спасу свој и живот нерођеног детета, али проблем је у томе што бројне земље са којима се Украјина – укључујући и прве суседе Пољску и Чешку, нису легализовале сурогат материнство, па би трудницу која би се породила у њиховој земљи третирали као мајку детета, чиме би јој била одузета законска могућност да дете преда биолошким родитељима.
Иако се не може ни претпоставити колико парова из Србије у овом тренутку са стрепњом чека да сурогат мајке у Украјини роде њихово дете, са сигурношћу се може рећи ће у ратном вихору бити рођене и српске бебе, јер је ово била једна од земаља у којој су брачни партнери из наше земље најчешће користили „услуге” сурогат материнства. Мада је у нашој земљи сурогат материнство забрањено, у Србији живи неколико стотина деце коју су родиле сурогат мајке у Чешкој, Украјини, Америци и Индији, као и малишана рођених уз помоћ „банке репродуктивних ћелија” из Данске која је највећи извозник репродуктивног материјала, а из милоште називају их „викинг бебама”. Највећа „банка беба” налази се у универзитетском граду Архусу, а из ње свакодневно одлазе десетине кутија с репродуктивним материјалом широм Европе, а оне углавном стижу на адресе клиника које их наручују, у земљама где је то дозвољено.
Какви су прописи у Србији када је реч о сурогат родитељству? По слову породичног закона, сурогат-родитељство је забрањено, а ако би партнери „изнајмили” и платили сурогат-мајку у нашој земљи, ризиковали би казну затвора до десет година живота, док би установа где би се ова медицинска процедура спровела платила новчану казну и до милион динара. Међутим, уколико то ураде у земљи чији закони дозвољавају сурогат-родитељство, у крштеницу детета се након рођења уписује име биолошке, а не сурогат-мајке, а Србија признаје изводе из матичних књига деце рођене у иностранству. Будући да напуштањем земље престају да важе њени закони, а у иностранству подлежемо законима земље у којој се налазимо, ако закони земље дозвољавају сурогат-материнство, ми не чинимо прекршај. По повратку у Србију, матичари само „преписују” бебину крштеницу у матичне књиге рођених по аутоматизму, као што се уписује и брак склопљен у иностранству.
Добри познаваоци међународног законодавства кажу да наш породични закон озбиљно каска за животом и напретком науке, која је омогућила родитељство бројним особама што их је природа осујетила у овој жељи и подсећају да чак ни изменама и допунама Породичног закона није предвиђено сурогат-материнство. Овај „врућ кромпир” пребачен је у Преднацрт Грађанског законика, који се налази на јавној расправи већ неколико година. Преднацртом овог законика не забрањује се плаћање ове „услуге”, већ само „накнада разумних трошкова у вези с ношењем и рађањем детета”, као што су губитак зараде за време трудноће, медицинске услуге, превоз, смештај и исхрана сурогат-мајке. То практично значи да будући родитељи имају обавезу издржавања сурогат-мајке за време трудноће. Ако би трошкови били несразмерно велики, суд би имао овлашћење да их смањи.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.