Под лупом порезника 13.000 грађана чија је имовина знатно већа од прихода
Пореска управа је од дана ступања на снагу Закона о утврђивању порекла имовине и посебног пореза – 12. марта 2021. до данас – идентификовала 13.000 физичких лица чија је имовина далеко већа од пријављених прихода. За ових годину и више дана порезници су обрадила податке о имовини и приходима за више од 1,2 милиона физичких лица, потврђено је јуче за „Политику”.
– Упоређивањем података о увећању имовине са пријављеним приходима, у овом тренутку је идентификовано више од 13.000 физичких лица, чији подаци заслужују пуну пажњу Пореске управе. То су они који су имали увећање вредности имовине oд преко 150.000 евра у посматраном периоду. Сходно актуелном закону услов за покретање процеса контроле је да се у претходном поступку учини вероватним да у највише три узастопне године, физичка лица имају разлику између увећане вредности имовине и пријављених прихода у износу већем од 150.000 евра у динарској противвредности по средњем курсу Народне банке Србије на последњи дан календарске године периода провере.
Упитани да ли је против некога већ покренут процес и каква је даља процедура одговарају да су поступци провера података о имовини и пријављеним приходима физичких лица код којих је уочена разлика између увећане вредности имовине и пријављених прихода у току. У случају да се подаци о стеченој имовини и пријављеним приходима не поклапају, покреће се процес контроле на начин прописан законом којим се уређује порески поступак и пореска администрација.
Спровођење Закона о утврђивању порекла имовине и посебног пореза, који је у надлежности Пореске управе, а на коју се плаћа посебан порез, веома је сложен и комплексан поступак и захтева време. Илустрације ради, током трогодишње примене сличног закона у Великој Британији, тамошња пореска администрација је због сложености поступања донела свега три решења, наглашавају из Пореске управе.
О резултатима активности Сектора за утврђивање порекла имовине и посебног пореза, јавност у Србији биће благовремено обавештена.
Када је реч о наплати јавних прихода из надлежности Пореске управе, тренд раста наплате наставља се и 2022. У првом кварталу ове године, наплаћено је 492,9 милијарди динара, док је у истом периоду 2021. наплаћено 439,2 милијарде динара, што представља повећање од 12,2 одсто. Уколико посматрамо по пореским облицима, у првом кварталу ове године, наплатили смо 120,7 милијарди динара бруто ПДВ-а, 55,75 милијарди бруто акциза и 212 милијарди доприноса, наводе порезници.
Потврдили су и да је за продавце на зеленим пијацама сада и уредбом регулисано да неће морати да уводе фискалне касе до краја ове године – до 31. децембра 2022. Обвезници фискализације који се баве продајом добара и услуга на пијачним тезгама и сличним објектима, изменом и допуном Уредбе о одређивању делатности код чијег обављања не постоји обавеза евидентирања промета на мало преко електронског фискалног уређаја, објављена је у „Службеном гласнику” 29. априла 2022. Према тој уредби изузети су од евидентирања промета на мало и примљених аванса за промет на мало преко електронског фискалног уређаја почев од 1. маја 2022, закључно са 31. децембром 2022. године, наводе из Пореске управе.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.