Трампов поклон фанатицима
Верским фундаменталистима који су „улагали” у Доналда Трампа ових дана се исплаћују огромне „дивиденде”. Захваљујући судијама које је поставио бивши амерички председник, Врховни суд само што није укинуо право на абортус.
Како показује нацрт пресуде коју је „Политико” објавио ове недеље, већина судија Врховног суда спремна је да Америку врати пола века уназад, у време кад право на побачај није било зајамчено у целој земљи. Уколико делиоци правде остану при овом ставу у коначној пресуди следећег месеца, поменути Трампови бирачи славиће победу. Шта ће то значити за све остале? Терор фанатичне религиозне мањине и привилегованих мушкараца.
ПОЛИТИЧКИ ОБЗИРИ: Свестан да га подржавају најрелигиознији протестанти, Трамп је својевремено обећао да ће у Врховни суд послати судије којe се противе намерном побачају. Испунио је обећање и одабрао троје оваквих судија, међу којима је и једна жена. Уз њихова три гласа и двојицу других конзервативних судија, Врховни суд сад има већину да обори историјску одлуку из 1973, којом је тадашњи састав Врховног суда загарантовао право на прекид трудноће у целој Америци. Ако падне ова пресуда, позната и као случај „Ро против Вејда”, свака савезна држава одлучиваће о томе да ли је на њеној територији дозвољен побачај. Нема сумње да би више од 20 држава одмах забранило абортус.
У садашњем Врховном суду делиоци правде с десничарским ставовима имају већину, а троје Трампових изабраника важе за најконзервативније чланове у историји овог суда. Међу њима је и Брет Кавано, оптуживан за силовање. И поред сведочења жена и доказа да је Кавано сексуално напаствовао школске другарице и колегинице с факултета, Трамп и републикански сенатори послали су овог судију у једну од најмоћнијих америчких установа. Најрелигиознији Трампови гласачи били су одушевљени – кога брига за силовање, важно да је Кавано против абортуса.
Демонстрације испред Врховног суда у Вашингтону (Фото EPA-EFE/Michael Reynolds)
УПОРНА МАЊИНА: Према последњем истраживању „Вашингтон поста” и Еј-Би-Сија, 55 одсто грађана подржава право на абортус, а 28 одсто је против, па садашњи Врховни суд не изражава мишљење већине грађана, нити иде у корак с већ освојеним правима. Трамп је у Врховни суд убацио људе који као да су времепловом стигли из далеке прошлости, али није реч само о њима. Семјуел Алито, који је одраније судија, у пресуди коју је објавио „Политико” закључује да је „Ро против Вејда” био погрешна одлука јер устав не штити право на абортус. Какво чудо да у документу из 1787. нигде изричито не пише да је право на побачај неповредиво!
Само месец дана пре него што је стигла ова вест, либерална Америка се радовала што је први пут у историји земље црна жена изгласана за врховног судију. На предлог Џоа Бајдена Сенат је потврдио да ће Кетанџи Браун Џексон овог лета ући у Врховни суд. Ова суткиња ће донети другачију перспективу у тумачењу устава не само као црна жена већ и као правница која је по службеној дужности заступала људе из најнижих слојева, сиромашне, маргинализоване, чак и оптужене у Гвантанаму. Кетанџи Браун Џексон замениће либералног судију који одлази у пензију, што значи да однос снага остаје исти, па ће већину у суду и даље чинити мањинска Америка.
ФЕТУС ПРЕЧИ ОД ДЕЦЕ: Позивање на Библију, етику и светост живота посебно живцира кад се има у виду да моралне лекције деле људи попут Каваноа. Тој генерацији мушкараца све је било дозвољено, а на њихове сексуалне нападе гледало се у стилу: „Па нећемо ваљда да му уништимо живот и каријеру због тога?” И поред тога што се свет променио, а покрет „И ја” скренуо је пажњу на сексуалне предаторе, ера привилегованих мушкараца није готова. Они и даље не одговарају за сексуалне нападе, али одлучују о томе шта ће жене радити са својим телима.
Противници права на абортус у Америци тврде да су „за живот”, насупрот заступницима овог права, који су „за избор”. Према истраживањима јавног мњења, они који се противе абортусу јесу исти они који се најжешће залажу за смртну пресуду. Исти људи подржавају и лесе фер економију и укидање социјалне помоћи, па бране плод у утроби, а дете после може да умре од глади што се њих тиче.
Ако Арканзасу, Мисисипију и сличним срединама ускоро буде дозвољено да забране прекид трудноће, богате жене ће и даље моћи да оду на абортус тако што ће отпутовати у Њујорк или неку другу државу у којој побачај сигурно остаје легалан. У проблему су сиромашне жене, а статистика показује да се на киретажу углавном одлучују црнкиње и Латиноамериканке слабог имовинског стања које већ имају децу. Оно што би морало да буде њихово право убудуће би могло да буде кривично дело. Многе жене ће умрети на неусловним илегалним абортусима у импровизованим „ординацијама”. Светост живота.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.