Сви имамо рупе у знању које морамо што пре да попунимо
Невена Раковић, ОШ „Бранислав Нушић”, Смедерево
Има много да се ради, поготово зато што идем у две школе. Тренутно учим и редовно градиво за осми разред основне школе и други разред музичке школе и уједно се спремам за завршни испит и за пријемни у средњу музичку школу. Доста ми то времена одузима. Због свега тога имам велику трему и почела сам да учим још почетком године. Сваке суботе смо имали припреме из три предмета, а наставници су нам и на часу објашњавали неке задатке. Радим и код куће и немам баш много слободног времена, али ако га ипак остане, волим да га проведем са друштвом или у шетњи природом.
Невена Ћирка, Медицинска школа „Стевица Јовановић”, Панчево
Већ два месеца размишљам да ли да упишем државни или приватни факултет. Претходне генерације ме саветују да упишем приватни због боље организације, савременијих метода учења, боље комуникације с професорима, лакшег проласка на пријемном. Имам ту срећу да ми је мајка пружила сву слободу при избору и да ме подржава у свакој одлуци. Мислим да су државни факултети и даље на бољем гласу и да њихова диплома вреди више, али и да су приватни прилагођенији времену у којем живимо. Већини родитеља је проблем плаћање школарина, студије су нереално скупе, не могу да замислим колико им је тешко да се организују с новцем како би својој деци обезбедили бољу будућност.
Лена Дрчелић, ОШ „Живко Љујић”, Нова Варош
На почетку осмог разреда нисам завршни испит схватила толико озбиљно, али како је време пролазило и како се испит приближавао, све више и више сам се фокусирала на њега и имала све већу трему. То је, међутим, прошло после пробног испита крајем марта, а од тада сам почела озбиљније да се спремам. Хоћу да упишем природно-математички смер гимназије. Само спремање за завршни и није толико тешко, али уз то иде доста редовних школских обавеза, па је тешко све постићи. Уз школу, идем и на одбојку, фолклор и курс енглеског језика и заиста је тешко да организујем све иако некако успевам. У томе је пуно значио и овај мали распуст.
Невена Шимшић, Медицинска школа „Стевица Јовановић”, Панчево
Пао ми је камен са срца када сам сазнала да моја генерација неће имати државну матуру. Поред матурског или пријемног испита, државна матура је само додатни притисак на ученике. Што се тиче недоумица о избору факултета, највећу несигурност осећам због пријемног испита и свакодневно себи постављам питања да ли сам спремна, да ли сам довољно научила. Државним факултетима дајем предност у погледу веће доступности свима који желе да иду на даље школовање, а и диплома је на бољем гласу. Чињеница је да су приватни факултети боље опремљени и модернији, али и да је цена студирања проблем који много мојих вршњака и њихових родитеља не могу да реше.
Милан Матић, ОШ „Цана Марјановић”, Раља
Желим да упишем електротехничку школу и немам неких великих проблема јер сам почео да учим за то већ крајем седмог разреда. Због читаве ситуације с короном и дигиталне наставе обавезе које се тичу завршетка школе иду мало теже јер сви имамо рупе у знању које морамо што пре да попунимо. Трудим се да будем вуковац, али се фокусирам посебно на предмете који су нам на завршном испиту, односно српски, математику и комбиновани тест. Кренуо сам да се спремам на време, па имам времена и за другаре. Имао сам мало треме пред пробу матуре, али пошто сам то добро урадио, прошла ме је. Знам да, кад има пуно нервозе, не може ништа да се уради.
Филип Јанковић, Пета београдска гимназија
Волео бих да студирам социологију и, осим знања из тог предмета, полажем и тест опште културе. Увек су ме занимале те теме, па ми није компликовано спремање тог предмета, а прилично пратим и вести о томе шта се дешава у свету, те претпостављам да ми ни други део испита неће бити толико тежак. Нисам ишао на додатне припреме јер мислим да могу сам да се спремим пошто је то нешто што знам и из живота. Има доста обавеза и у вези са завршавањем средње школе јер је читав образовни систем и даље у шоку после повратка након короне и дигиталне наставе. Покушавамо да се прилагодимо свему томе, а срећом, и наставници нам излазе у сусрет. Сада већ крећем ударно да се спремам, односно да учим сваког дана уочи пријемног. Матурски рад сам већ завршио, али док пријемни не прође, знам да нећу имати времена за себе. Ипак, факултет мора да се упише.
Петар Стојановски, Медицинска школа „Стевица Јовановић”, Панчево
Уписујем Филолошки факултет Универзитета у Београду, групу 06, и немам недоумица o пријемнoм испиту јер сам се благовремено информисао на факултетском сајту и имам другарицу која већ студира Српску књижевност и језик с компаратистиком. Драго ми је да је државна матура заобишла нашу генерацију, била би нам додатни терет поред свих садашњих обавеза. Државни факултети су признатији и пружају школовање на терет буџета, а приватни имају савременији приступ и бољу организацију.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.