Шта све плаћамо уз рачун за струју
Последњих дана на друштвеним мрежама, у новинама и телевизијским емисијама често се говорило и писало о рачунима за струју. Највише пажње посвећивало се ставкама које се на рачуну налазе, другим речима – шта се још плаћа уз потрошену електричну енергију. Општи је утисак да се обичан човек ту не може снаћи ни одгонетнути шта поједине ставке значе, као ни шта се плаћа. Мислим да не знају ни они који су их осмислили. Најбоље је тако, да народ не би знао о чему је реч, рећи то „крупним” речима, па да се о томе и не размишља. Из тих разлога ни ја се нећу бавити са тих седамнаест глоба, колико кажу да их има, али желим нешто да кажем о напомени која се на рачунима налази при дну прве стране, а односи се на „попуст од пет одсто” ако се рачун плати до 28. у месецу. Узећу за пример своје рачуне.
Ту се каже: „Уплатом 5.346,44 динара (толики је мој рачун), до 28. 4. 2022. године остварујете попуст пет одсто за утрошену електричну енергију у износу од 193,04 динара.” И ономе који је имао двојку из математике јасно је да пет одсто од 5.346,44 динара, не може никако бити 193,04 динара, већ око 265 динара. Како су господа из ЕД израчунали да је то 193,04 динара? По свој прилици пет одсто је обрачунато само на „утрошену електричну енергију”, а то је 3.860,75 динара. Нејасно је онда зашто се условљава уплата целог износа (5.346,44) да би се остварило право на попуст од пет одсто, а односи се само на утрошену електричну енергију? Уколико се не уплати цео износ, попуста нема.
Још једна ствар, која је сигурно за Гиниса. Имам неку дашчару ван града. Ту је утрошено пет киловата, јер ту нико не борави. За тих пет киловата цена је 28,04 динара. Али, не лези враже: рачун износи 876,14 динара. Значи, увећан је за више од 30 пута. Има ли то икаквог смисла?
Пре неколико година водила се расправа о ставци „трошак гарантованог снабдевача”, који сви плаћамо у износу од 142,62 динара. Иако је закључак да је реч о трошку који ЕД наплаћује за издавање рачуна, што је противзаконито, није се отишло даље.
Зато предлажем да се то од сада не зове „рачун за утрошену електричну енергију”, већ „рачун за утрошену електричну енергију и друге глобе, за које се не зна шта су”. Било би поштено.
Љубомир Шуљагић,
професор у пензији
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.