Због шлога на клиници лече око 5.000 пацијената годишње
Грађани Србије највише умиру због инфаркта срца и можданог удара, а многи завршавају и са трајним инвалидитетом. Само у Специјалној болници за цереброваскуларне болести „Свети Сава” у Београду годишње се лечи око 5.000 особа због акутног можданог удара.

Како истиче примаријус др Марјана Вукићевић, директорка ове установе, ове године се навршава 90 година од отварања здања на Савском тргу у којем је смештена.
– Болница „Свети Сава” је високоспецијализована устанoва која се бави лечењем можданог удара применом савремених метода лечења и коришћењем најсавременије опреме. Осамдесет лекара покушава до помогне болесницима из Београда, али и целе Србије уз ентузијазам и жељу да промене слику и исход можданог удара код нас. Борба није престајала ни током пандемије ковида, када су у болници лечени и ковид и нековид болесници са можданим ударом, у две потпуно одвојене целине – нагласила је др Марјана Вукићевић, која руководи највећом болницом овог типа у региону.
Истраживања показују да ковид 19 три до пет пута повећава ризик од можданог удара. Број шлогова је био посебно повећан у јеку ширења делта соја вируса корона и то за око пет одсто. Вирус изазива промене на крвном суду, доводи до упале зида, који се сужава и на том месту може доћи до запушења крвног суда. Уједно, он повећава згрушавање крви, што представља ризик за настајање можданог удара.
– Запослени своје знање и искуство желе да поделе са стручном јавности тако да смо организовали Национални симпозијум посвећен дијагностици и терапији тешког можданог удара. Предавања су била у две сале, са две сесије у којимa су обрађени проблеми инфаркта и крварења у мозгу из угла лекара и медицинских техничара – додала је Вукићевићева.
Најважније је да особа или људи из њеног окружења примете симптоме можданог удара, како би на време била примењена терапија. Треба посебно обратити пажњу на отежан говор, да се лице особе искривило, да је ослабила рука или нога, да је кретање отежано… У последње две деценије много тога је урађено у лечењу можданог удара, али је и даље најбитније да пацијент што пре стигне до лекара. Ако дође на време, у прва четири и по сата, може да добије интравенску терапију која разбија тромб. У случају појаве великих тромбова, када су запушени велики крвни судови, неопходно је да се пацијент одведе у ангиосалу, у којој ће стручњаци уз помоћ катетера, венским путем, доћи до запушеног крвног суда у мозгу, извући тромб и ослободити крвни суд за доток крви у ткиво које је трпело услед недостатка кисеоника и хране. Некада је ова болест погађала углавном старије од 80 година, али сада многи траже помоћ после 50. године, а има и оних који су тек загазили у четврту деценију живота.
Пацијенти који имају инфаркт мозга бораве у болници у просеку до 12 дана, а они с крварењем у мозгу три недеље. Након тога иду на даљу рехабилитацију.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.