Први званичан случај ковида 19 у Северној Кореји, Ким Џонг Ун наредио потпуно закључавање
СЕУЛ- Севернокорејски вођа Ким Џонг Ун апеловао је на увођење затварања на националном нивоу пошто је у земљи утврђен први случај ковида-19 од почетка пандемије, јавили су званични медији.
Ким је „позвао да сви градови и сви окрузи у земљи пажљиво затворе своје територије и организују рад и производњу пошто су изоловале сваку радну јединицу, сваку производну јединицу и сваку стамбену јединицу једну од других” да би се блокирало ширење „злоћудног вируса”, навела званична новинска агенција КЦНА.
После две године борбе против пандемије узорци узети у Пјонгјангу код пацијената који је имао температуру показују да је заражен варијантом омикрон БА.1.
Професор универзитета Евха у Сеулу, у Северној Кореји, оценио је да ситуација са јавним здрављем мора да је озбиљна када је Пјонгјанг јавно признао појаву случаја омикрон соја коронавируса.
Специјализован сајт о вестима у Северној Кореји са седиштем у Сеулу, навео је позивајући се на изворе у Пјонгјангу да су квартови у главном граду Северне Кореје под мерама закључавања већ два дана и пише о паничним куповинама.
Према наводима стручњака, слаб здравствени систем у земљи са економским тешкоћама, суочава се са великом епидемијом, тим више што Северна Кореја није вакцинисала никог од 25 милиона становника, а одбила је понуде за вакцине Светске здравствене организације, Кине и Русије, преноси Бета-АФП.
Северна Кореја се дуго хвалила способностима да држи вирус на дистанци и није Светској здравственој организацији пријавила ни један потврђен случај ковида-19.
Према СЗО, Северна Кореја је 2020. спровела 13.259 ковид тестова који су сви били негативни. Током војне параде 2020, Ким Џонг Ун је захвалио грађанима и војницима на њиховој „верности” и што су остали у добром здравственом стању наспрам светске пандемије.
Државни медији су и тада писали о мерама за превенцију епидемија и виђени су некад цивили како носе маске на званичним фотографијама.
Међутим током велике војне параде у Пјонгјангу крајем априла коју су преносили државни електронски медији нико од више хиљада људи није виђен са маском.
Северна Кореја је окружена земљама које су се бориле и још се боре да искорене већа жаришта омикрон соја вируса.
Аналитичари сматрају да би здравствена криза у Северној Кореји могла да поремети пробе наоружања које та земља спроводи. Пјонгјанг је већ спровео најмање 12 проба оружја ове године, међу којима и пробу интерконтиненталне балистичке ракете дугог домета, први пут од 2017. године.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.