„Епл” изгубио позицију највредније компаније на свету
Први пут после две године, „Арамко”, произвођач нафте и гаса из Саудијске Арабије, сменио је „Епл”, произвођача „Ајфон” телефона, на првом месту највреднијих компанија на свету, пише Би-Би-Си.
Инвеститори су продавали акције технолошких фирми и прелазили у, како сматрају, мање ризичну имовину.
Биткоин и друге велике криптовалуте такође су наставили нагло да падају.
Акције „Епла” пале су у среду за више од 5 одсто у Њујорку да би трговачки дан завршиле са берзанском вредношћу од 2,37 билиона долара (1,94 билиона фунти).
Тако је ова компанија изгубила позицију највредније на свету, а на њено место дошао је произвођач нафте и гаса „Арамко”, чија је вредност била 2,42 билиона долара.
Тржишна капитализација компанија учестало варира у последње време. Почетком ове године, „Епл” је достигао вредност од 3,0 билиона долара, поставши први који је то успео икада до сада, што га је учинило далеко највреднијом компанијом на планети. У међувремену, „Еплове” акције пале су за скоро 20 одсто од почетка године након распродаје технолошких акција.
„Арамко” је титулу највредније светске компаније стекао након историјске иницијалне јавне понуде 2019, која је подигла његову вредност на 2,0 билиона долара, преноси Танјуг.
Ово је први пут после 2020. да је „Арамко” заузео прво место. Акције у компанијама за производњу енергије ове године порасле су са растом цена сирове нафте и природног гаса.
Најновија тржишна кретања упућују на закључак да је у последње време дошло до промене сагледавања пословних изгледа произвођача енергије и технологија.
Цене нафте су скочиле ове године до рекордних нивоа, посебно због забринутости везаних за поремећај испорука из Русије од њеног напада на Украјину.
Европска нафта Брент, глобална референца за формирање цена других типова нафте на светским тржиштима, бележи ове године раст од око 36 одсто, а према последњим расположивим подацима тргује се по цени од 105,2 долара по барелу.
То је подстакло инвеститоре да се окрену улагањима у нафтне играче као што је „Арамко”, чије су акције у 2022. порасле за 27 процената.
Цене које расту представљају највећу претњу опоравку глобалне економије по изласку из пандемије Covid-19.
Централне банке широм света одговориле су на овај проблем подизањем каматних стопа, што је покренуло одлазак из ризичнијих улагања због забринутости да ће виши трошкови задуживања успорити привредни раст.
Прелазак из ризичне активе такође је помогао да цена биткоина падне испод 27.000 долара.
Највећа и најпознатија криптовалута на свету сада је изгубила око 60 одсто своје вредности откако је достигла рекордну вредност у новембру прошле године.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.