Турска враћа милион избеглица у Сирију
Турска покушава да се ослободи избегличког бремена које већ десет година притиска земљу која је примила више од четири милиона бескућника. У влади припремају програм за повратак најмање милион миграната, пре свега оних који су у Анадолију стигли из суседне Сирије.
„Доста нам је Сиријаца и Авганистанаца”, „Турска Турцима”, „Ово је тиха окупација наше земље” – само су неке од порука које се у последње време могу прочитати на друштвеним мрежама. Све чешћи су и физички насртаји на мигранте. Градоначелник места Болу увео је избеглицама десет пута веће накнаде за воду и друге дажбине него Турцима, због чега је критикован.
У Турској сада има више од четири милиона избеглица. Највише их је стигло из суседне Сирије (3,7 милиона), а у последње време бескућници долазе и из Авганистана бежећи од талибана. Од почетка избегличке кризе Анкара је била приморана да депортује 1,4 милиона бескућника који су стигли из централне Азије, Блиског истока и северне Африке, а нису могли да добију азил.
„У почетку су избеглице из Сирије сматране за привремене госте. Турци су тада показали велику солидарност, али после толико година више нису спремни да деле своју будућност с избеглицама и траже да се врате тамо одакле су дошли”, објашњава стручњак из Центра за међународне студије Мурат Ердоган, који није у родбинским односима с председником Турске.
Опозиција сада покушава да искористи овај проблем како би придобила наклоност грађана. Поготово што влада досад није предузимала мере да се ослободи армије бескућника, иако се у последње време ситуација у Сирији постепено стабилизује.
„Влада нема политику за решавање проблема избеглица. Ја нисам расиста, али морамо о повратку Сиријаца да разговарамо с режимом у Дамаску с којим Анкара годинама нема контакте. Ако победимо на изборима, ми ћемо тај проблем решити за две године”, обећава Кемал Киличдароглу, председник водеће опозиционе Републиканске народне партије.
Кад је 2011. године „Арапско пролеће” стигло у Сирију, Турска је широм отворила капије „браћи и сестрама” који су се нашли на удару режима у Дамаску. У Анкари су очигледно погрешно проценили да су дани Башара ел Асада одбројани, да ће брзо доживети судбину Муамера Гадафија у Либији и Хоснија Мубарака у Египту и да ће се избеглице из Сирије вратити у своје домове.
Тај терет донекле је ублажила Европска унија, која је Анкари одобрила шест милијарди евра како би на својој територији зауставила избеглички цунами, највећи у годинама после Другог светског рата. Сада се Турска углавном сама суочава с тим проблемом, који се заоштрава и због економске кризе која је погодила земљу.
Влада је на мукама, поготово што сада у све већем броју пристижу избеглице из Авганистана. Локални медији откривају да је мигрантска криза за 11 година коштала Турску око 40 милијарди долара. Председник Реџеп Тајип Ердоган обећава да ће створити услове за добровољни повратак Сиријаца у њихову земљу. Питање је како ће на то реаговати бескућници који, како преносе локални медији, тврде да немају где да се врате пошто су им уништени куће и друга имовина.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.