Ивана мерка четврти драгуљ
Београд је задао свету домаћи задатак у организацији планетарног атлетског првенства у дворани, као и кад је реч о броју гледалаца, али светла позорнице у „Штарк арени” одавно су угашена. У атлетској 2022. за најбоље следе нови велики изазови, а први почиње вечерас у Дохи. Главни град Катара биће домаћин првог из серије митинга Дијамантске лиге, као што је био и премијерног, 2010. године. „Краљица спортова” ће својим поклоницима даривати још два врхунска доживљаја – у Орегону ће се од 15. до 24. јула одржати Светско првенство, а Минхен ће од 11. до 21. августа бити домаћин континенталног шампионата.
Светска атлетска федерација је у циљу популаризације покренула Дијамантску лигу, чиме је замењена „Златна лига” која је била ограничена само на европско тло (Осло, Рим, Монако, Цирих, Брисел, Берлин и Париз), па је тако пружена могућност најбољима да уновче свој труд. На реду је 13. издање, у ком ће Србија имати двоје представника, Ивану Вулету (девојачко Шпановић) у скоку удаљ и куглаша Армина Синанчевића. Они ће свој пут започети 21. маја, на другом митингу у Бирмингему, са великим изгледима да се поново вину у врх.
Ивана је рекордерка по броју освојених „дијаманата” у њеној дисциплини. Три пута је била првакиња (2016, 2017. и 2021), а иза ње су велике противнице, Американке Бритни Рис и Тијана Бартолета са по два тријумфа. Рекорд такмичења држи Рисова, која је 2013. у Дохи доскочила до 7,25 метара. Ипак, двострукој светској шампионки у дворани, највећа конкуренција ће бити Немица Малајка Михамбо, актуелна олимпијска и светска првакиња.
Армин Синанчевић је прошле године био трећи у овом такмичењу, у можда и најјачој конкуренцији икад. Колос из Бродарева бацио је куглу до 21,86 метра, а испред њега били су Американци Џо Ковач (22,29) и Рајан Краузер (22,67). Нажалост, због повреде је морао да пропусти Светско првенство у Београду, али ће му митинзи „Дијамантске лиге” бити одлична провера за два најважнија такмичења сезоне.
По осам најбољих са свих митинга ће добијати бодове (од осам до један), а исто толико ће се пласирати у финале, заказано у Бриселу и Цириху. Без обзира на претходно сакупљен број бодова, победник финала ће бити шампион, а уз трофеј, примиће чек на 30.000 долара, плус „вајлд кард” за наредни Светски шампионат. То, међутим, неће бити и једини новчани добитак. На сваком такмичењу и у свакој дисциплини, најбољих осам зарадиће од 10.000 до 500 долара.
Календар такмичења
13. мај – Доха (Катар)
21. мај – Бирмингхем (В. Британија)
28. мај – Јуџин (САД)
5. јун – Рабат (Мароко)
9. јун – Рим (Италија)
16. јун – Осло (Норвешка)
18. јун – Париз (Француска)
30. јун – Штокхолм (Шведска)
30. јул – Шангај (Кина)
6. август – Шенжен (Кина)
10. август – Монако (Монако)
26. август – Лозана (Швајцарска)
2. септембар – Брисел (Белгија)
7–8. септембар – Цирих (Швајцарска)
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.