Обраћање Шмита у Савету безбедности повод за нове поделе
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Успех Кристијана Шмита и Шефика Џаферовића да дођу до говорнице Савета безбедности УН и тамо прочитају говоре иако се с обраћањем првог нису сагласиле Русија и Кина, док други за то није имао благослов заједничких органа БиХ, у неким се круговима описује као успех бошњачке дипломатије, док с друге стране у Бањалуци и Мостару дешавања у Њујорку описују као Пирову победу Бошњака јер су „стереотипним и једностраним оптужбама” само подгрејани стари неспоразуми који растачу земљу.
На седници СБ УН, на којој је списак говорника био мистерија до последњег тренутка, потврдило се оно што је сличне догађаје пратило у последње две деценије. Западни представници кривце су и овог пута видели у Србима и Хрватима, насупрот Русији и Кини, које западним партнерима приговарају због „пристрасности”.
И на овој седници Русија је оптужила западне земље да руше Дејтон, док су представници земаља Запада подржали Шмита и његов извештај. Иако је у Њујорк отпутовао и Зоран Тегелтија, председавајући Савета министара БиХ, са намером да се обрати на седници, до тога није дошло јер је, како пишу медији, амбасадор БиХ при УН Свен Алкалај одбио да сталном представнику САД у УН Линди Томас Гринфилд, која је и председавајућа СБ УН, упути званичну ноту за његово обраћање. То што је Џаферовићу волшебно пошло за руком да дође до говорнице СБ УН, а Тегелтији је та могућност ускраћена, био је повод да се из Бањалуке понове чују тезе о „антисрпском” карактеру западне дипломатије. „Постоји само један кривац и он је на српској страни”, ироничан је коментар Милорада Додика, члана Председништва БиХ из РС, на поруке Шмита, Џаферовића и западних дипломата.
Исход седнице СБ УН у Федерацији БиХ описују као „пропаст покушаја пуча из РС” и сматрају исправним то што Тегелтији није дозвољено да се обрати, убеђени како је то „координисано с руским и кинеским званичницима”, што је у од избијања украјинске кризе у Сарајеву постало уобичајен део вокабулара у коментарисању политика Срба и Хрвата.
Зоран Тегелтија, председавајући Савета министара, рекао је да је Џаферовић дошао у Њујорк само да би спречио његово обраћање. „Наравно, ми смо нашли други начин како бисмо представили право стање у БиХ. Истина је ипак речена бројним амбасадорима. Разговарао сам с амбасадорима Кине и Русије у УН, они ће о стварном стању у БиХ обавестити СБ УН”, рекао је Тегелтија за Радио-телевизију РС и додао да сарајевска политика покушава да од Шмита направи тужиоца који ће оптужити неке људе БиХ да крше Дејтонски споразум. „Намера им је била да Централну изборну комисију (ЦИК) БиХ претворе у ’преки суд’ који би извршавао те тужбене захтеве које би подносио Шмит”, рекао је Тегелтија.
Наиме, председник ЦИК-а Суад Арнаутовић рекао је пре неки дан да би изборна комисија могла да ускрати право на кандидовање Милораду Додику и Драгану Човићу уколико Шмит на седници СБ УН каже да лидери СНСД-а и ХДЗ-а БиХ поткопавају Устав и Дејтонски споразум. Шмит је у СБ УН рекао да власти РС „настављају с реториком и деловањем, између осталог и усвајањем закона, који нарушавају или имају потенцијал да наруше уставни оквир БиХ”.
Хрватски народни сабор (ХНС), организација која окупља представнике Хрвата у БиХ, за извештај Канцеларије високог представника наводи да је „изманипулисан и дискутабилан” јер аболира бошњачке странке за кризу, док су из ове странке обраћање Џаферовића описали као „пример радикалног унитаристичког наратива који обманама и флоскулама продубљује међунационалне поделе”.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.