Северна Кореја пријавила нових 270.000 случајева грознице у јеку ковид кризе
СЕУЛ – Северна Kореја пријавила је још 269.510 случајева са симптомима грознице и још шесторо умрлих, јавили су државни медији у време када се земља суочава са ширењем епидемије недијагностикованог ковида-19 међу невакцинисаним становништвом.
Према севернокорејском штабу за борбу против вируса 56 људи је умрло и више од 1,48 милиона се разболело у брзом ширењу грознице у земљи од краја априла, а спољни стручњаци верују да је највећи део тих случајева ковид-19.
Северна Кореја навела је да је најмање 663.910 људи и даље у карантину.
Државни медији не наводе колико од случајева грознице је потврђено да је ковид-19, преноси Бета.
Вероватно је да Северној Кореји недостаје опрема за тестирање да потврди инфекције коронавируса у великом броју и њен одговор на вирус је углавном изолација особа са симптомима.
Неуспех у успоравању ширења вируса могао би да има тешке последице за Северну Кореју, с обзиром на њен слаб здравствени систем и на то да се верује да њених 26 милиона људи није вакцинисано.
Земља се такође бори са нухрањеношћу и другим условима сиромаштва и нема алатке јавног здравља као што су антивирусни лекови и јединице за интензивну негу који су помогли да се смањи број хоспитализација и смртних случајева у другим земљама.
Неки стручњаци сумњају да Северна Кореја пријављује мањи број умрлих да ублажи ударац на вођство ауторитарног вође Ким Џонг Уна.
Број умрлих би могао знатно да порасте наредних недеља, ако се има у виду размак од више недеља између инфекције и смртног исхода.
Пошто је тврдила две године да је савршено држала вирус ван своје територије, Северна Кореја је прошле недеље признала да има инфекција ковида-19, наводећи да је један ; број људи у главном граду Пјонгјангу тестиран позитивно на брзо ширећи омикрон сој вируса.
Описујући епидемију као „велики поремећај” Ким Џонг Ун је увео максималне превентивне мере у земљи, ограничавајући кретање људи и робе између градова и округа.
Више од милион званичника јавног здравља, наставника и студената медицине мобилисано је да идентификује особе са грозницом да би могле да буду изоловане у карантин. Ким је током састанка владајуће странке у недељу такође наредио војсци да се укључи у одговор на пандемију у Пјонгјангу, што је изазвало забринутост да лекови и медицинске потребе не стижу у апотеке на време.
Севернокорејска званична новинска агенција КЦНА јавила је да је војска почела да распоређује официре из својих медицинских јединица да помогну у превозу лекова у апотеке у Пјонгјангу које сада раде 24 сата дневно због вирусне кризе, а стручњаци кажу да је екстремно строго затварање граница у земљи можда спречило велико ширење заразе до сада.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.