Студенти „Машинца” повезују колеге са истраживачима и привредом
Студенти Машинског факултета у Београду конструисали су дигиталну платформу којом упућују колеге на којим једнократним пројектима могу бити ангажовани, у којим се компанијама могу пријавити за праксу, којим обукама, научним и стручним конференцијама могу да присуствују и где могу да учествују у истраживањима. Платформа се зове „StudENTER”, и приступа јој се уз додавање скраћенице орг, а можда и највећа корист коју доноси студентима машинства јесте да их обавештава где су тражени профили које завршавају, то јест где могу да се запосле. Иницијатива је потекла од Савеза студената поменутог факултета, а председник те организације Никола Јокић, који је на мастер студијама, за наш лист каже да овим саветима настоје да умање неизвесност око будућег ангажовања и професионалног развоја сваког њиховог колеге.
Истиче да, иако су иницијатива и настанак платформе дело студената Машинског факултета, она је доступна свим академцима са Универзитета у Београду и шире. Творци се надају да ће њено коришћење ускоро да превазиђе и оквире Србије.
– Ту се крију наши будући планови, да на платформу укључимо све научноистраживачке и привредне организације које имају потребу да нас младе, несвршене, али и тек дипломиране студенте, жељне знања, укључе у свој рад. Баш тој сарадњи студената са компанијама ова наша идеја је и намењена. Настојаћемо да формирамо интердисциплинарну и интернационалну платформу и на њој објединимо и колеге из региона. Да сви заједно, квалитетније долазимо до правог циља и студенту понудимо места где би могао да вреднује и провери теоријско знање које је стекао на факултету и коначно га примени у пракси – појашњава Јокић, који је и студент продекан Машинског факултета.
С друге стране, привредним субјектима платформа нуди јединствен приступ бази школованих и перспективних младих људи који могу да задовоље њихове потребе у реализацији пројеката, истраживањима, или једноставно међу њима пронађу свог новог колегу.
Додаје да је према форми и могућностима што их нуди ова платформа прва код нас, а формирана је према угледу на сличне пројекте на европским универзитетима који имају развијену научноистраживачку делатност студената и добру сарадњу са привредом.
– Постоје на УБ неке сличне платформе, али локалне, само на нивоу факултета, за њихове студенте. Примера ради, Факултет политичких наука направио је апликацију на којој само за тамошње студенте објављују информације о испитима, могућој пракси и запослењу. Али нико то није учинио за све студенте у земљи и шире, што ми покушавамо – наглашава Никола Јокић.
Он позива компаније и студенте да се упознају са платформом „StudENTER” и на њу поставе своје профиле, што је, каже, једноставно и бесплатно. А верује да ће оваквим иницијативама и заједничком подршком академцима допринети превазилажењу јаза између образовања и тржишта рада, ради усавршавања и побољшавања и компанија и студентских вештина.
Платформи, коју је технички подржао „Проџект ленд”, засад се може приступити путем рачунара, а у изради је апликација која ће омогућити коришћење и уз помоћ мобилних телефона.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.