Зрењанин са 700.000 динара финансира лов на шакале
Власт у Зрењанину издвојила је 700.000 динара из локалног фонда за заштиту животне средине за финансирање ловачких удружења у акцији „сузбијања шакала”. Да би добили новац за убијање ове дивље врсте паса регистрована удружења морају да, међу другом конкурсном документацијом, поднесу и предлоге како ће то урадити, одреде буџет и опишу како ће утрошити тај новац. Ко ће у овом пројекту учествовати и колико ће новца добити одлучиће комисија, а циљ је, како је наведено у огласу, заштита људи и животиња на подручју Зрењанина.
За „Политику” у овој општини нису одговорили зашто су се одлучили да распишу овакав конкурс. Али како су раније надлежни објашњавали војвођанским медијима проблем је у повећаној бројности ових дивљих паса и њиховом све чешћем силаску у град како би на депонијама потражили храну. А колика је та бројност није прецизирано.
Овај конкурс, као и образложење подигло је прашину међу борцима за заштиту животиња, који су градску власт оптужили не само за нехуманост већ и за кривично дело изазивања панике, тврдећи да шакали не нападају људе.
– Шакали немају непријатеља. Њихови непријатељи су вукови, али су их људи побили и зато се увећао број шакала. Значи, човек је већ пореметио баланс у природи, па ми овај конкурс делује као намера да се та неравнотежа још више наруши. Неистина је да шакали нападају људе, они се људи плаше. Хране се животињама које су мање од њих, рецимо направе штету у кокошињцу, али зашто се локална самоуправа није побринула да санира депоније. Зар депоније нису проблем који треба да се реши и за који треба да издвоје новац – каже Милица Ранковић, заступница Удружења за заштиту животиња и развој грађанске свести „Феникс”.
Борци за заштиту животиња и животне средине негодују и због тога што из текста конкурса није јасно шта стоји иза термина „сузбијање” и питају се да ли ће шакали бити отровани. Овај сценарио, додају, осим што је незаконит нанео би штету и другим животињама.
А да ли је овакав лов у складу са законом и да ли су овакви конкурси учестала пракса, у Савезу ловаца Србије за наш лист нису хтели да коментаришу. Према Закону о ловству, дивљач се ван ловишта може ловити само уз сагласност ресорног министарства.
Град Зрењанин је пре 11 година, на захтев Ловачког удружења, додељивао 5.000 динара ономе ко улови шакала, па је за месец дана одстрељено њих 34. И тада су познаваоци животиња упозоравали да се одстрелом проблем не решава, јер се ова животиња брзо размножава.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.