Социјални програм за раднике Фијата до краја месеца
КРАГУЈЕВАЦ- Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Дарија Кисић Тепавчевић најавила је данас социјални програм за Фијатове раднике у фабрици у Крагујевцу до краја месеца.
Она је новинарима у Крагујевцу рекла да после исказивања заинтересованости за одређене послове, следи састављање социјалног програма за Фијатове раднике у Крагујевцу, што би требало да буде до краја маја.
„Онда се ми са Националном службом (за запошљавање) укључујемо у преговарање и ту смо и за медијацију и за разговоре. Тако да све ће да буде транспарентно... јер је управо то политика коју заступа и предузеће Фијат, како су нам рекли у разговору, а ми смо ту када буде био изнет социјални програм да учествујемо у преговорима и да видимо које су то најбоље могућности у датим околностима”, казала је Дарија Кисић Тепавчевић, преноси Бета.
Она је навела да су у петак били састанци с представницима синдиката Фијата, а јуче састанак с другим представницима радника који су већ изнели закључке с тих састанака.
„Влада Србије, држава Србија брине о својим радницима и тако је и када су у питању радници Фијата”, казала је министарка и додала да је јасно да и приватни послодавци треба да послују по законима Србије.
„У складу с тим смо и причали са радницима и знамо да у овом моменту, како је руководство Фијата и изнело, да је након истицања одлуке о трансформацији фирме, у питању једно интерно истраживање у погледу структуре заинтересованости за одређене послове и начине ангажовања у периоду трансформације, а да након тога следи писање социјалног програма”, рекла је Кисић.
Затим по закону следи укључивање у преговоре са Националном службом за запошљавање.
„У сваком случају радници ће да буду упознати са свим условима и са свим могућностима и гледаћемо да у овом периоду трансформације да то буде најбоље решење за раднике”, поручила је министарка.
Она је оценила и да је „изузетно лепа вест” да је Фијат одлучио да нови модел производи у Крагујевцу, „али да би се производни погони адаптирали за производњу новог модела потребан је један временски период и кадровске и просторне трансформације”, казала је Дарија Кисић Тепавчевић.
Министарка рада данас је посетила немачку компанију „Вакер Нојзон” која обележава 15 година рада у Крагујевцу.
Кисић: „Вакер Нојзон” одличан пример раста запослености
КРАГУЈЕВАЦ - Министарка Дарија Кисић посетила је данас компанију „Вакер Нојзон” која у Крагујевцу послује већ 15 година и која се као лидер у запошљавању у региону издваја посебно по запошљавању теже запошљивих лица.
Компанија посебну пажњу посвећује радницима које раде на пословима заваривања, као и тренинг центру у којем се обучавају будући заваривачи и ученици који се школују по моделу дуалног образовања.
Министарка је навела да је од 2017. удвостручен број запослених у овој компанији и да је то пут којим Србија жели да иде.
„Довођење нових инвеститора, нова радна места, повећање стопе запослености је оно што Влада заступа, а управо је Крагујевац одличан пример као град са најбржим падом стопе незапослености. У последњих годину дана стопа незапослености је смањена за 15 посто. Само од почетка године закључно са данашњим даном је са евиденције Националне службе за запошљавање у овом граду запослено преко три хиљаде људи”, навела је Министарка за рад, запошљавање, борачка о социјална питања, преноси Танјуг.
Навела је и да управо фирма „Вакер Нојзон” одличан пример по расту стопе запослености, али и по укључивању најрањивијих група са тржишта рада, особа са инвалидитетом, као и припадница женске популације, које овде раде као заваривачице.
„Са њима сам данас разговарала и оне су изузетно успешне у овом послу и показале су да пол није баријера за обављање било ког посла. Ова компанија такође запошљава и припаднике ромске популације и заиста сам поносна колико овде улажу у обуке и образовање својих запослених”, казала је министарка.
Компанија „Вакер Нојзон”, иначе, после 15 година пословања гради нову фабрику од преко 20 хиљада квадрата у Крагујевцу која треба да почне са радом у октобру ове године, а директор „Вакер Нојзон” Крагујевац Бранко Илић каже да компанија свој раст и развој дугује стручним и искусним радницима, пре свега умешним мајсторима заваривачима, као и инжењерима.
„Вакер Нојзон је међу првим компанијама у Крагујевцу која је препознала будући недостатак обучених кадрова и организовала обуку из области заваривања и браварсикх послова. Кроз тренинг центар компаније прошло је више стотина људи, али и ученика из Средње стручне школе у Крагујевцу, у оквиру програма дуалног образовања”, рекао је директор.
Тренутно у крагујевачкој фабрици више од 20 жена ради у производњи, а план је да се убудуће запосли још. Једна од њих је и Ивана Стефановић, која у фабрици ради на пословима заваривача.
„Претходно радно искуство ми је било у трговини више од десет година, али сам хтела да променим посао и пријавила сам се на конкурс за заваривача у овој фабрици. Није ми тешко, иако сви имамо неке предрасуде да жене не могу то да раде. Могу рећи да ми је лакше него у трговини. Колеге су ме добро прихватиле и од њих сам доста научила”, каже Ивана, која у компанији „Вакер Нојзон” ради годину и по дана.
Компанија се бави производњом челичних конструкција и делова за грађевинске машине, а тренутно у Крагујевцу запошљава око 600 људи.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.