У Европи дупли стандарди у третману избеглица из Украјине и других делова света
УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ – Председник Међународне федерације друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца (ИФРЦ), Франческо Рока, изјавио је данас да је брзо прихватање Украјинаца који беже од руске агресије, показало „дупле стандарде” Европе која другачије третира избеглице које беже од насиља у Африци, на Блиском Истоку и у другим деловима света.
„Има дуплих стандарда. То је евидентно. Не можемо да порекнемо то када се ради о тражењу заштите”, рекао је Рока новинарима.
Рока је изјавио да сматра да нема никакве разлике између некога ко бежи из Донбаса или од екстремистичке групе Боко Харам у Нигерији, те би „они који беже од насиља, они који траже заштиту, требало би да буду третирани на исти начин”, преноси Бета.
Рока чија организација функционише у 192 земље и има око 15 милиона волонтера, нагласио је да је „морални императив” помоћи људима да побегну од насиља и немира.
Истакао је да је „политички, јавни и хуманитарни одговор на украјинску кризу показао шта је могуће када су на првом месту хуманост и достојанство, када постоји глобална солидарност”.
„Надали смо се да ће украјинска криза бити прекретница у европским миграционим политикама, али, нажалост, то се није догодило”, додао је он јер Европска унија и даље има различит приступ миграцијама на границама са Украјином и на границама у Средоземљу.
Из Украјине је током руске инвазије од 24. фебруара избегло више од шест милиона људи, а Пољска је прихватила највише – око 3,3 милиона.
С друге стране, навео је Рока, избеглице из других делова света и даље гину и трпе насиље у покушају да дођу до основних социјалних услуга.
Од 2014. године више од 48.000 избеглица је нестало или настрадало у мору, путујући ка ЕУ.
Они који успеју да дођу до Италије, Грчке или Шпаније буду смештани у кампове где дуго чекају одлуке о азилу који затраже.
„У Европи постоји велико срце и душа, јер је заједница у Европи широм раширених руку примила милионе Украјинаца за неколико дана. Дакле, лажу о претњи која долази са Средоземног мора, када је реч о неколико хиљада људи”, рекао је председник ИФРЦ и додао да етничко и национално порекло не треба да одлучују о спасавању живота.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.