Климатске промене у пуном јеку - у Пакистану измерен 51 степен Целзијуса
Рекордни топлотни таласи у северозападној Индији и Пакистану могу бити 100 пута вероватнији као последица климатских промена, наводи се у студији Мет офиса (Met Office), коју преноси Би-Би-Си.
Овај регион сада треба да очекује топлотни талас који премашује рекордне температуре забележене 2010. и то једном у три године.
Без климатских промена, такве екстремне температуре дешавале би се само једном у 312 година, наводи се у студији.
Овај извештај појавио се у тренутку када прогностичари упозоравају да би температуре на северозападу Индије у наредним данима могле да достигну нове максимуме.
Екстремни топлотни талас пре монсуна који је регион претрпео током последњих недеља мало је попустио након што је у суботу у Пакистану измерен температурни пик – 51 степен Целзијуса.
Међутим, како упозорава Јединица за глобално навођење Мет офиса, изгледа да ће се крајем ове недеље и током викенда високе температуре на неким местима вратити и вероватно достићи 50 степени, уз наставак веома високих температура и током ноћи.
„Пролазне врућине одувек су биле обележје предмонсунске климе у овом региону током априла и маја”, каже др Никос Кристидис, који је предводио тим одговоран за данашњу студију.
„Међутим, наша студија показује да климатске промене покрећу топлотни интензитет и доводе до тога да рекордне температуре могу да буду 100 пута вероватније.”
Нова студија заснована је на топлотном таласу који је захватио северозапад Индије и Пакистана у априлу и мају 2010. године, када је регион, после 1900. године, искусио највишу комбиновану просечну температуру у априлу и мају. Истраживачи су покушали да процене у којој мери су на то утицале климатске промене и да ли могу будуће догађаје вероватнијим.
У оваквим студијама покрећу се компјутерске симулације које упоређују колико често ће се временски догађај вероватно појавити у два сценарија. Један моделира климу каква је данас, а други климу у којој је уклоњен људски утицај на гасове стаклене баште и друге покретаче климатских промена.
Сценарији пролазе кроз 14 различитих компјутерских модела и производе десетине различитих симулација које се пореде да би се утврдило како су климатске промене промениле вероватноћу да се неки догађај деси.
Мет офис је користио исти метод за процену утицаја будућих климатских промена и упозорава да предстоји још горе.
Ако климатске промене буду пратиле централна предвиђања Мет офиса, до краја века Индија и Пакистан могу да очекују сличне високе температуре практично сваке године, наводи се у данашњој студији.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.