У свету девет милиона људи годишње умре од загађења ваздуха
ЛОНДОН – Према истраживању објављеном у научном часопису Лансет, сваке године од загађења умре девет милиона људи, од чега 75 одсто умре од загађења ваздуха, јавио је данас Си-Ен-Ен.
Према налазима истраживања, које је објавио Лансетов Одбор за загађење и здравље, загађење је у целом свету током 2019. изазвало сваку шесту смрт, што је више од броја погинулих у ратовима и умрлих од маларије, ХИВ-а, туберкулозе, дроге, или алкохола током те године.
Број умрлих од загађења ваздуха и хемијског загађења порастао је за 66 одсто током протекле две деценије. Према истраживачима, узроци су неконтролисана урбанизација, раст популације и зависност од фосилних горива.
„Утицај загађења на здравље остао је енорман, а највећи део терета носе земље са малим и средњим приходима. Упркос огромним здравственим, социјалним и економским утицајима, превенција загађења веома је запостављена на списку тема у вези са међународним развојем”, навео је главни истраживач Ричард Фулер.
Према истраживању, више од 90 одсто смрти од загађења десило се у земљама са ниским приходима и средњима примањима које нису успеле да загађење одреде као приоритет, попут Индије и Нигерије.
„Земље са високим примањима успеле су да контролишу „најгоре облике загађења”, преноси Бета.
После загађења ваздуха највише живота односи загађење воде, које је током 2019. било узрок 1,36 милиона превремених смрти. Следи загађење оловом, па опасност од тровања које носе одређена занимања.
Ново истраживање надовезује се на извештај Одбора из 2015. године, насталог на основу података међународног истраживања Института за здравствену метрику и евалуацију.
Од 2015. до 2019. године, смртоносни утицај загађења на свет није опао, и представља највећи фактор ризика за болест и прерану смрт. У истраживању се наводи да је „недостатак адекватне националне или интернационалне хемијске политике” додатно повећало број умрлих.
„Јасно је да је загађење планетарна претња, и да њени покретачи, раширеност и утицај на здравље прелазе локалне границе и изискују глобални одговор”, рекла је Рејчел Купка, коаутор истраживања и извршна директорка Глобалне алијансе за питања здравља и загађења.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.