Цигарете би могле да спасу црногорско здравство
Од нашег дописника
Подгорица – Нови министар финансија Црне Горе Александар Дамјановић обзнанио је да је дуг Фонда здравства на крају прошле године износио 60 милиона евра, што је повећање од 20 милиона евра у односу на прошлу годину.
Министар Дамјановић, у јавности познат као човек који не скрива чињенице нити тајно и јавно воли било какве погодбе кад је реч о државним парама, каже да је дуг од 60 милиона евра последица великих трошкова по разним основама насталим због короне, дугова претходне владе, али и услед раста плата.
Дамјановић каже да је сада циљ да се нађе одржив модел финансирања након што су укинути доприноси на обавезно здравствено осигурање.
„Фонд је значајан за грађане који су корисници. Дакле, имамо то што имамо и сада се морамо фокусирати да што пре изаберемо руководећи кадар па да заједнички с Министарством здравља решавамо нагомилане проблеме који датирају из периода од пре десет и више година”, каже Дамјановић за „Политику”.
Грађанима Црне Горе премијер Дритан Абазовић и Дамјановић саопштили су да би се дуговање могло смањити кад се продају цигарете заплењене у Луци Бар, које су власништво државе. Сада се врши њихов попис, тражи се најповољнији купац из иностранства па се тек онда може размишљати које дугове у здравству покрити тако добијеним новцем.
Према Дамјановићевим речима, неизмирене обавезе према приватним апотекама на крају 2021. достигле су невероватних 39 милиона евра, иако су раније најаве из Фонда здравства биле да ће се трошкови смањити након што је број приватних апотека с којима је Фонд потписао уговор о издавању лекова на рецепт смањен са 189 на 120. Нагомилао се и дуг према грађанима, конкретно за боловања. Тај износ сада је шест милиона евра, готово за милион већи него 2020. Обавезе Фонда на крају 2021. по фактурама за лечење у приватним здравственим установама, попут Мељина, Игала, Кодре, премашио је три милиона, док је дуговање за лечење у Србији око 400.000 евра.
Иако је Фонд здравства у великим финансијским проблемима, још није изабран директор, који ће као прву обавезу имати санирање милионских дугова, а из појединих здравствених центара већ најављују бунт јер су лекарима и медицинском особљу мање плате од обећаних, а на рубу егзистенције су и лекари-специјалисти који су на усавршавању у клиничким центрима у окружењу.
Док финансијска немаштина потреса целокупни здравствени систем Црне Горе, грађани се питају ко је и где сакрио пет милиона евра прикупљених од грађана и привредних друштава за ублажавање последица вируса корона. Тим поводом из Скупштине Црне Горе стигао је одговор да ће Одбор за здравство заказати контролно саслушање министара здравља и финансија, као и председника Државне ревизорске институције (ДРИ), поводом ових средстава.
Нови министар здравља Драгослав Шћекић каже да се кроз ревизију ДРИ дошло до информација да се тих пет милиона евра налазе у једној банци.
„Могу рећи да је овај новац без корисника, али битно је да та средства постоје на рачуну и да се могу на квалитетан начин употребити. На који начин ће се средства употребити биће речи на седници Одбора за здравство”, рекао је Шћекић.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.