Масакр у Бафалу и страх да белци нестају
Нападач из Бафала легално је купио оружје иако се сумњало да је патио од менталних болести, а његов манифест о нестанку белих људи честа је теорија завере у коју верују амерички расисти.
Осамнаестогодишњи белац Пејтон Гендрон, који је током викенда у афроамеричком насељу у Бафалу убио десеторо људи, на законит начин је набавио ватрено оружје, показала је истрага, а преноси Еј-Би-Си. Гендрон се на крају свог крвавог пира предао полицији и сад је у притвору.
И овај случај је указао на то да Америка плаћа данак слабој регулативи кад је реч о наоружању. Чак и у држави Њујорк, у којој је овај тинејџер купио оружје и извршио масакр, не постоје веће препреке за грађане да постану власници пушака и пиштоља иако су локалне власти пре три године пооштриле услове. Тада је Њујорк донео закон да оружје не сме да се продаје људима за које власти оцене да су исувише опасни да би ходали наоружани. Гендрон се није нашао на таквој црној листи иако је прошле године у школи писао претње смрћу и иако је због тога ишао на процену да ли пати од менталних болести. Њујоршка полиција је признала да својевремено није тражила да се овом адолесценту забрани да дође до оружја.
Како је овај становник државе Њујорк објаснио у објавама на друштвеним мрежама и платформама за размену порука, извукао се тако што је надлежнима казао да се само шалио.
„Али то није била шала, написао сам (у претњама смрћу) оно што сам и намеравао да урадим”, пише у једној од Гендронових објава.
Овим објавама се ове недеље баве америчке власти, које су на основу онога што је виновник злочина остављао на апликацији „Дискорд” закључиле да се Гендрон месецима спремао за напад. Чак је написао и да је свестан да ће, након што изврши напад, бити убијен или да ће добити доживотну казну затвора. Гендрон је уживо преносио масакр преко сајта „Твич”.
Како пише „Вашингтон пост”, овај расиста је намеравао да побије црнце 15. марта, на трећу годишњицу откако је Аустралијанац Брентон Тарант у џамијама у Крајстчерчу на Новом Зеланду усмртио 51 особу. Гендрон се у објавама на интернету дивио Таранту јер су делили иста уверења о надмоћи белог човека, али и о томе да ће друге расе заменити белце у Европи, Америци, Аустралији и другде где су људи европског порекла већина, што је познато као теорија завере о „замени становништва”.
Веровање је познато као Замена, Велика замена или Замена становништва и заснива се на ставу да западне елите, изманипулисане од стране Јевреја, одузимају моћ белцима. Поборници ових идеја потпирују страх од дана кад Американци европског порекла више неће бити већина у САД и упозоравају да белци немају довољно деце, а дозвољавају превелики број имиграната.
Исти поглед на свет имао је и белац који је 2018. устрелио 11 људи у синагоги у Питсбургу, а који је на светској мрежи остављао коментаре да су Јевреји криви што су дозволили „инвазију” имиграната у САД. Следеће године, у граду Ел Пасо на граници с Мексиком, други белац је убио 23 особе јер је био киван на „хиспано инвазију на Тексас”.
Оно што ће урадити супермаркету у афроамеричком крају у Бафалу Гендрон је најавио кад је казао да су купци у тој самопослузи дошли из културе која хоће да „етнички замени мој народ”. На сајтовима и апликацијама је ширио страх од тога да црнци долазе у Америку, заузимају земљу, живе од социјалне помоћи и нападају белце. Овај млади Американац је у великој мери преписивао памфлет Аустралијанца који је напао вернике у џамијама на Новом Зеланду, али је уносио и неке измене. Док је Тарант за замену становништва кривио некадашњу немачку канцеларку Ангелу Меркел, нападач из Бафала криви Џорџа Сороса, америчког милијардера и познатог заговорника миграција.
Овакво ширење расне мржње базира се на званичним предвиђањима да у догледној будућности белих Американаца неће бити више него свих других раса заједно. Док су 1990. чинили 76 одсто грађана, белци данас чине 60 одсто популације. Попис становништва је 2018. показао да је белаца млађих од 15 година већ мање од 50 одсто. Број белаца не опада у корист црнаца, већ у корист латиноамеричких и азијских имиграната и њихових потомака, чија је популација све већа, преноси Национални јавни радио.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.