Ко ће закочити Приштину на путу ка Савету Европе
Именовање Доре Бакојани, шефице делегације грчког парламента у Парламентарној скупштини Савета Европе, за известиоца Комитета за политичка питања и демократију ПССЕ који треба да сачини извештај за КиМ, Србији би могло да иде у прилог зато што Грчка не признаје тзв. Косово, као и због традиционалног српско-грчког пријатељства. Са друге стране, све наведено могло би да послужи и као изговор за притиске због наводне пристрасности, онима који спонзоришу и желе да убрзају чланство тзв. Косова у Савету Европе. Зато и не чуди упозорење председнице Владе Србије Ане Брнабић, која је указала на парадокс да тзв. Косово аплицира за чланство у овој организацији која се бави људским правима и европским вредностима – баш у години највећег пораста насиља према Србима на територији покрајине.
После недавног подношења овог захтева, министар спољних послова Србије Никола Селаковић најавио је да ће се наставити рад на повлачењу признања и пренео да је председнику Србије Александру Вучићу предао четири дипломатске ноте држава које су спремне да повуку признање Косова. Из Приштине су тада поручили да немају информацију да су четири државе повукле признање, али нису ни демантовали ову вест. Министарка спољних послова тзв. Косова Доника Гервала рекла је „да чињеница да само неколико сати након подношења захтева Косова у СЕ поручују да је дошло до повлачења признања, говори о две ствари: или вест није тачна или су они дуго радили на повлачењу признања за разлику од онога што јавно говоре”, пренео је Радио слободна Европа.
Недавни захтев Приштине, али и прича о броју држава које признају и не признају тзв. Косово подсетила је на чињеницу да Дора Бакојани, која као известилац треба да сачини извештај о ситуацији на КиМ, долази из државе која не признаје тзв. Косово. Није искључено, међутим, да би Приштину на том путу могле да зауставе баш оне државе које су признале тзв. Косово.
Како објашњава за „Политику” научни саветник у Институту за европске студије проф. др Слободан Зечевић има држава које су признале једнострано проглашену косовску независност, али сматрају да није време да Приштина напредује у процесу европских интеграција. „Улазак у Савет Европе је неко предворје за улазак у Европску унију. Има доста држава које су чланице СЕ и ЕУ, а које због масовног исељавања и криминала не би волеле да ту виде Албанце”, објашњава Зечевић. Када је реч о Бакојанијевој и интересима наше државе, саговорник „Политике” објашњава да није лоше што известилац долази из државе која не признаје тзв. Косово.
Према мишљењу искусног дипломате Зорана Миловојевића све зависи од тога да ли ће бити пристрасна или објективна. „За очекивати је да буде објективна и због става Грчке према тзв. Косову које не признаје и због српско-грчких односа. Ако ће бити објективна, онда тај извештај не може никако да буде позитиван”, указује Миливојевић. У случају да Бакојани подлеже утицајима из западних центара моћи, каже саговорник нашег листа, који позитивно оцењује стање људских права, владавине права и демократских институција на КиМ, онда ће тај извештај бити позитиван.
Миливојевић напомиње да се у последње време читају извештаји који позитивно оцењују ове елементе и који су очигледно, како сматра, у функцији афирмације тзв. Косова као државе и политичког система који је тамо на сцени. Косово не нуди ништа позитивно везано за извештај који она мора да сачини за СЕ, а тиче се ова три кључна елемента, јер ништа од тога не функционише. Када је реч о привременим институцијама на КиМ, указује Миливојевић, од почетног става да је Косово под мандатом УН, да важи Резолуција 1244 и да не може бити уопште предмет разматрања за пријем у пуноправно чланство.
„Извештај ће показати право лице госпође Бакојани. Она је у својој политичкој каријери, онако како је памтимо, била доследна и принципијелна у властима које је имала у односу на политику Грчке и у региону и према КиМ. Била је лојална српско-грчким пријатељским односима. По том основу је за очекивати да буде објективна”, оцењује Миливојевић. Зечевић подсећа да она долази из странке деснице која се залаже за одбрану државног суверенитета и националних интереса, што не мора бити лоше, када је наша позиција у питању.
Када је у марту ове године парламентарна скупштина СЕ изабрала Дору Бакојани за новог известиоца за Косово, поједини медији из Приштине су поздравили њен избор и оценили да је ово именовање „златна прилика да Приштина аплицира за чланство у водећој организацији Старог континента за људска права и демократију”. Миливојевић напомиње да би ово могло да значи да ће Бакојанијева бити на линији интереса западних центара моћи, а не онога што је политика Грчке и што би требало да буде објективан став, а како сматра, све ће се видети по извештају.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.