У Србији око 10.000 оболелих од запаљенских болести црева
Под слоганом „Живот за петицу” данас се обележава Светски дан запаљенских болести црева, односно Кронове болести и улцерозног колитиса, од којих у свету болује око 10 милиона особа. У Србији са запаљенским болестима црева живи око 10.000 људи, од чега 20 одсто чине млади до 20 година.
Те болести најчешће се развијају између 20. и 30. године живота, а пацијенти свакодневно живе са изузетно непријатним симптомима због чега избегавају путовања, изласке из куће и плаше се непредвиђених ситуација. Код ових болести често се догађа да симптоми не буду препозната на време, па се на дијагнозу чека и неколико година, наводе из Удружења за Кронову болест и улцерозни колитис.
Нема препрека за трудноћу
Младим женама са овом болешћу се поручује да се не плаше да планирају породицу и трудноћу јер се, како се наводи, према статистици запаљенске болести црева код готово 50 одсто пацијенткиња дијагностикују у репродуктивном периоду или адолесценцији пре него што се остваре као мајке.
Гастроентеролог у КБЦ „Драгиша Мишовић” Зоран Миленковић каже да се на основу бројних резултата студија спроводених у свету и код нас може рећи да је један од главних задатака да се младе жене мотивишу да планирају породицу и трудноћу јер, додао је, без обрзира на постојање болести не треба им ускратити право на материнство.
„Уколико се остваре услови, који су јасно дефинисани здравственим препорукама, трудноћа се може одвијати и водити као и у општој популацији”, поручује Миленковић, преноси Танјуг.
Да су трудноћа и порођај у четрдесетим годинама могући, чак и када се има Кронова болест, доказује Оливера Ивановић из Ужица која је током трудноће примила само једну биолошку терапију, на почетку и пред сам порођај.
Модерна терапија доступна у 12 установа
Иначе, пацијенти оболели од инфламаторних болести црева, о трошку РФЗО имају право на десет савремених терапија у 12 референтних здравствених установа у Србији, укључујући и Универзитетску дечју клинику у Тиршовој и Институт за мајку и дете.
Заменик директора Сектора за лекове и фармакоекономију у РФЗО Жељко Попадић каже да број пацијената који примају биолошку терапију, која је уједно и најскупља, тренутно прелази 1.600.
„Данас на листи лекова постоји десет савремених лекова за болести црева, док су пре десетак година, када је почела примена биолошке терапије, постојала само два”, рекао је Попадић.
Запаљенске болести црева су хроничне и доживотне, па је таква и терапија, а за лечење се користи више врста терапија - од конвенционалне, преко имуно супресивне, до најновије биолошке терапије.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.