У школским клупама у Пољској око 200.000 ђака из Украјине
Од нашег специјалног извештача
Варшава – Петнаестогодишњи Миша Николенко из Кијева већ месец и по дана похађа средњу економску школу у Лублину, граду смештеном у близини границе са Украјином, који је примио неколико десетина хиљада избеглица из ратног вихора. Школовање у главном граду Украјине Миша је прекинуо почетком априла, када је постало јасно да се ратни сукоби неће смирити, а његови родитељи остали су у Украјини. Иако непрестано размишља о њиховој безбедности, срећан је што је добио прилику да настави своје школовање у Пољској, а у савладавању школског градива има помоћ преводиоца.
И Ивона Стукало са још педесет другара из Украјине већ месец и по дана учи пољски језик у посебним одељењима средње економске школе у Лублину.
– Није тешко учити језик, јер је пољски сличан украјинском, тешко је било донети одлуку о напуштању своје земље. У Пољску сам дошла са мајком и братом 1. марта, а недељу дана по доласку у Лублин пошла сам у средњу економску школу и драго ми је што је школа организовала посебну наставу за ђаке из Украјине који не владају добро пољским језиком – каже Ивона.
Миша и Ивона су само неки од 200.000 ђака из Украјине, који се у овом тренутку образују у школама широм Пољске, а да би успела да прими толики број деце, ова земља је морала да суспендује закон по коме је број деце у одељењу или у вртићу ограничен на 25. Од два милиона избеглица, колико се тренутно налази у Пољској, чак милион чине деца, а у току су озбиљне припреме за почетак нове школске године у септембру, јер се претпоставља да ће најмање још милион ђака доћи из Украјине у Пољску. Због тога се просветни систем Пољске налази пред додатним изазовом: како брзо превести школске уџбенике на украјински језик и наћи довољан број наставника који би могли да изводе наставу.
Мажена Моџевска Михалчик, директорка средње економске школе у Лублину, коју тренутно похађа око шездесет избеглица, каже да су примили децу из различитих делова Украјине и са различитим искуством рата. У школу коју је екипа „Политике” посетила у оквиру пројекта „Пулс Европе – медијска путовања у Европску унију” иду деца из Кијева, Харкова, Херсона и Пловне. Највећи проблем у њиховој адаптацији на нове животне околности представља чињеница што ђаци имају неуједначен ниво знања пољског језика, па неки од њих нису у стању да прате наставу заједно са својим вршњацима из Лублина. У целом Лубелском региону налази се око 8.000 украјинских ђака, док наставу у Лублину похађа њих око две хиљаде
Лех Справка, војвода Лубелског региона у чијем се административном средишту налази град Лублин, истиче да је од 24. фебруара границу прешло више од 1.400.000 људи из Украјине, а у избегличкој колони углавном су се налазили жене и деца, од којих су многа школског узраста.
– Због тога нам је било важно да се они што пре интегришу у школски систем Пољске. С обзиром на то да су ђаци дошли са неједнаким нивоом знања пољског језика, део њих прати онлајн наставу која се организује у Украјини, други део се налази у тзв. припремним групама где уче пољски језик, а трећи део наставу прати заједно са нашим ђацима, јер добро говоре пољски. Образовање ове деце финансира се из буџета Пољске, а највећи број ђака налази се у средњим школама у Лубелском региону – истиче Справка и додаје да је у пику украјинске ратне кризе око 70.000 људи дневно улазило у Лубелски регион.
Он подсећа да је и пре рата у овом граду живело доста Украјинаца, јер је Лублин универзитетски град у коме постоји пет државних и неколико приватних факултета, а средње школе школују за економију, хотелијерство, туризам и информатику. Деца се школују по пољском образовном систему, а дипломе које овде стекну важиће у целој Европској унији.
Мариуш Банах, заменик градоначелника Лублина који броји око 350.000 становника, наводи да је од почетка ратних сукоба у овај град дошло око 50.000 Украјинаца, а већина их је смештена у спортским салама или пољским породицама. У лублинским школама тренутно се налази око 2.200 украјинских ђака, а њих око 360 укључено је у припремну наставу. Подаци говоре да је у Лублин дошло и 52 учитеља из Украјине, који помажу у припреми наставе – они су примљени као испомоћ пољским наставницима и запослени на шест сати дневно. План је да се прими већи број просветара, јер ће наредне школске године у клупама сигурно седети већи број избегличких ђака.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.