Српски и македонски архијереји заједно после пола века
Чудом Божијим и великом радошћу назвао је патријарх српски Порфирије јучерашњу литургију помирења коју су служили архијереји Српске православне цркве и Македонске православне цркве – Охридске архиепископије.
„Имали смо раскол који је трајао 55 година са нашом браћом из Македоније. И та рана је била дубока и болела је. Том раном смо размишљали, с њом легали и устајали у ишчекивању и чежњи да се она зацели. Али као што не постоји ништа што ми људи сами собом, из себе, можемо исцелити, тако и нарочито на телу Христовом не може се само нашим силама и моћима учинити да она буде исцељена. Зато и кажем да је рана исцељена, а да је то чудо Божије, то је дар Божји”, рекао је у беседи након литургије поглавар Српске православне цркве.
У препуном Храму Светог Саве у Београду, у присуству више хиљада верника, патријарх Порфирије и охридски архиепископ Стефан служили су литургију уз саслужење митрополита Петра, Тимотеја, Наума и Климента из МПЦ, архијереја српске цркве епископа Василија, Фотија, као и владика Охридске архиепископије СПЦ Јоакима и Давида. Молитвено су присуствовали архијереји СПЦ, сабрани на овогодишњем заседању Светог архијерејског сабора, као и архијереји МПЦ.
У свом обраћању, патријарх Порфирије подсетио је да јединство у вери извире из свете литургије, у њој се манифестује и потврђује и да је ово дан када се радује пуноћа цркве, радују се небо и земља и сви свети.
– Заједница у јединству је светиња и зато не треба да нас чуди што ће силе овога света, силе које се противе Богу, све прихватити осим јединства. Њима треба поларизација, треба расцеп, најпре у појединцу. Али без обзира што силе овога света имају своје циљеве, наш циљ је да испунимо речи Христове: да једно будемо – рекао је патријарх Порфирије.
Он је истакао да је рана раскола нанета „нашим поступањима” и да су се молитвама обратили Господу, Светом Сави и свим светима цркве чијим је посредовањем свануо „дан који створи Господ”.
– Наша радост је неизмерна, изобилна јер је то радост љубави Божије, радост благодати Божије. Ми смо у Христу једно, у цркви једно, а овај одзив браће и сестара из Београда, Србије, Македоније показује да срце наших верних, добрих, честитих народа снажно куца за све нас, куца ритмом Христовим. То нам показује да нас је Господ погледао, да нас је помиловао, а ми смо само као недостојни људи разумели да једино што не треба да чинимо је да не треба да спречавамо благодат Божију да дејствује. Да јој наш егоизам, самољубље, себичност не стоје на путу. И ево нас заједно у овом светом храму. Иако знамо да је црква пирамидално устројена, сложили смо се да наша молитва, наше деловање треба да буде обрнута пирамида: да наши народи буду на врху, а ми у дну да служимо у свему. Добро сте дошли, благословите нас, пренесите наше благослове и наше поздраве вашој цркви и вашем народу, нашој цркви и нашем народу. Господ да буде са нама сада и увек и векове векова – истакао је предстојатељ српске цркве.
Благодарећи Богу на дару љубави, којим је, како је у својој беседи истакао архиепископ охридски Стефан, древна Охридска архиепископија обновљена као Македонска православна црква, он је додао да се и саслужитељи и народ радују повратку у канонско општење са пуноћом православне цркве.
– Постигнуто је канонско општење две сестринске цркве, Сабор СПЦ донео је одлуку о томе, неколико дана након акта Синода Васељенске патријаршије. Путем јединства са свима за коначно решавање свог статуса и аутокефалности, доживели смо пуну радост и још од вас, ваша светости Порфирије, да доживимо, да вишедеценијску тугу претворите у радост – рекао је архиепископ Стефан.
Он је додао да ће МПЦ наставити да иде путем мира, путем који ће оправдати братољубиве одлуке „до коначног решавања статуса аутокефалије наше свете цркве” и истакао да се нада да ће Сабор СПЦ до краја свог заседања, које је у току, донети одлуку о томе. Навео је и да је литургијом потврђена љубав две сестринске цркве, као и да верује да ће јединство СПЦ и МПЦ трајати много година.
Сабраном народу и сабраћи архијерејима, обратио се и архиепископ Јован (Вранишковски) Српске православне цркве, који је истакао да је радост велика јер се остварила „потпуна евхаристијска заједница и са оном браћом са којом нисмо били у литургијском општењу”.
– Треба одати велико признање и поштовање архијерејима Македонске православне цркве на челу са архимандритом Стефаном који су издржали неразумне и противцрквене притиске јавности у Републици Северној Македонији – истакао је архиепископ Јован, а пренела ТВ Храм.
Тимотеј: Надамо се аутокефалности
Скопље – Митрополит за Дебар и Кичево и портпарол Синода МПЦ-ОА Тимотеј изјавио је да се македонски епископи надају да ће Српска православна црква (СПЦ) крајем маја упутити предлог Васељенској патријаршији да МПЦ-ОА добије аутокефалност.
Владика Тимотеј каже да црква која треба да буде предложена за аутокефалност мора да испуни десетак тачака да би била предложена за томос. „Очекујемо да ће то за нас учинити мајка црква од које се одвајамо - у овом случају СПЦ”, рекао је Тимотеј за Дојче веле на македонском језику, а преноси Танјуг.
Дакле, прецизира владика, СПЦ треба да предложи Васељенској патријаршији давање аутокефалног статуса на одобрење свих православних цркава, а затим да васељенски патријарх изда томос који ће потписати он и епископ СПЦ.
Владика Тимотеј сматра да последња одлука СПЦ за аутономију из 1959. године није корак уназад, већ корак ка добијању аутокефалног статуса цркве.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.