Војска Србије на удару увече и викендом
Србија се налази у комплексној ситуацији, лажним дојавама о постављеним бомбама се не види крај, али ће наша држава наставити с борбом, изјавила је у петак премијерка Ана Брнабић. Говорећи о напорима у сузбијању ових претњи које стижу из замагљеног сајбер-простора с подручја више земаља, она је ове нападе оценила као добро организоване. Најавила је могућност формирања јединственог тима за сузбијање ових претњи.
„Војска Србије је у последњих неколико година озбиљно развијала своје капацитете за сајбер-безбедност и овакву врсту хибридног рата”, истакла је премијерка Брнабић за ТВ Б92.
Како је систем одбране опремљен за овакве изазове? Зна се да су се повремено Министарство одбране и ВС налазили на мети хакерских напада, најављивано је формирање сајбер-команде по узору на слична решења у савременим армијама, познато је и да војно школство ствара веома стручне ИТ кадрове. У оквиру Министарства одбране и Војске Србије носилац информационе безбедности и сајбер-одбране је – како се наводи у одговорима Министарства одбране на питања „Политике” – „организациона јединица у оквиру Генералштаба Војске Србије”.
Сајбер-одбрану, како истичу, не треба сматрати само реакцијом на нападе него и напорима да се нападачи из сајбер-простора одврате, одбију напади и да се, у случају потребе, поврате властите способности и ресурси у стање од пре напада.
„У свакодневном раду на одржавању и заштити информационих сервиса у надлежности Војске Србије приметан је тренд да нападачи споља примењују иновативне технике напада које су све теже за откривање и посебно за откривање нападача. Такође, општа тенденција је повећање аутоматизације напада”, објашњавају надлежни из Министарства одбране.
Као одговор на овакав тренд, Војска Србије поред стриктне примене принципа, мера и радњи које знатно умањују ефективност и ефикасност напада на њене системе, врши и опремање новим техничким средствима и системима који су ефикасни у борби против ових врста напада.
„Нападачи све чешће бирају не само технике и методе напада већ и циљеве и време напада. Значајан број сајбер-напада на ресурсе Министарства одбране и Војске Србије у претходном периоду започињао је по завршетку радног времена и у нерадне дане. То, уз остале уочене карактеристике, показује да су у порасту напади који су озбиљно припремани, планирани и организовани од стране знатног броја актера, што указује да иза њих стоје организоване групе нападача”, истичу у Министарству одбране.
Пракса је показала да војно деловање у сајбер-простору и из сајбер-простора може бити борбене и неборбене природе. То значи да резултати дејства могу имати различите врсте последица по циљане системе, који се могу манифестовати на физичком, логичком и информационом нивоу.
„Циљ одбране је да се заштите и очувају властите оперативне и функционалне способности, подаци и информације, системи, као и људи и системи који зависе од њих”, наводи се у одговорима Министарства одбране.
Стручни кадар је, објашњавају, од посебног значаја за информациону безбедност и сајбер-одбрану. Кадар се бира се из скупа врхунских инжењера, техничара и других стручњака из области информационих и других технологија. Ширина подручја и потребна знања захтевају да се у ту сврху ангажују сви профили припадника Министарства одбране и Војске Србије. Они се школују и усавршавају на различитим школским програмима у оквиру постојећих смерова на Универзитету одбране, али и домаћим и страним универзитетима.
Припадници Министарства одбране и Војске Србије учествују и на престижним такмичењима из сајбер-безбедности. Тако су у децембру 2021. године на такмичењу у САД, које је организовао Универзитет Мичиген, у конкуренцији од 13 тимова из више држава, освојили прво место.
Вежбе „Сајбер Тесла” са армијама САД и Мађарске
Министарство одбране и ВС спроводе разне врсте обуке и стручног усавршавања из подручја информационе безбедности, а један од највећих облика обучавања су мултинационалне командно-штабне вежбе у сајбер-простору „Сајбер Тесла”. Ова вежба се одржава једном годишње од 2016. године, у сарадњи с јавним и приватним стручним сектором и академском заједницом у Србији и с Националном гардом Охаја из САД. Од 2019. године у овим вежбама учествују и припадници оружаних снага Мађарске. Осим развоја међународне сарадње, један од кључних циљева на националном нивоу је унапређење заједничког рада између свих стручњака у нашој земљи.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.