Салмонела пријављена у 14 европских земаља
Европски здравствени званичници кажу да је пријављено око 270 случајева инфекције салмонелом која се доводи у везу са чоколадним ускршњим јајима, широм Европе и Северне Америке.
Највећи број заражених је међу децом до десет година, a сумња се на још 58 могућих случајева. Европски центар за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) навео је како је 41,3 одсто инфицираних морало да буде хоспитализовано. Није забележена ниједна смрт, пише АП, а преноси Танјуг.
Како се наводи, случајеви заразе салмонелом пријављени су у 14 европских земаља, као и у Канади и САД, а ЕЦДЦ и даље сумња у фабрику компаније „Фереро” у Белгији.
– Затварање фабрике у априлу и глобално повлачење њихових производа са полица смањили су ризик од излагања бактерији, али би могли да се појаве нови случајеви због дуготрајности производа и могућег чувања чоколаде код куће – навела је агенција. Почетком априла службе за контролу квалитета хране у неколико европских земаља саопштиле су да је италијанска компанија „Фереро” повукла контингент слаткиша „киндер” због сумње да постоји веза између ових производа и салмонеле.
Два соја бактерије која су отпорна на више лекова идентификована су у 10 од 81 позитивног узорка који су добијени у белгијској фабрици у децембру и јануару. Бактерија је пронађена у млаћеници (производ који се добија при производњи путера), полуготовим и готовим производима. Млаћеницу је обезбедио италијански добављач, где салмонела није откривена.
– На основу расположивих доказа, салмонела није откривена у другим фабрикама – саопштио је ЕЦДЦ прошле седмице.
Подсетимо, „Фереро” је повукао чоколадна јаја „киндер изненађење” (одређене серије) из продаје у Великој Британији у априлу ове године, две недеље пред Ускрс, због, како је тада речено, могуће повезаности са откривеним случајевима салмонеле. Повлачење слаткиша доведено је у везу с једним паковањем чоколадних јаја која су популарна међу децом због малих играчака које се пакују уз јаје. Компанија је саопштила да то ради из предострожности.
Британска Агенција за заштиту прехрамбених стандарда саветовала је тада потрошаче да не конзумирају одређене производе на којима је датум употребе између 11. јула и 7. октобра.
Та компанија је почетком априла и у Србији самоиницијативно повукла одређене артикле „киндер” произведене у Белгији, због могуће повезаности с појединим пријављеним случајевима салмонеле ван граница наше земље. У саопштењу су навели да „након тестирања производа ’киндер’ пласираних на тржишту Србије ниједан није био позитиван на салмонелу, нити им је пристигла било каква жалба потрошача до тада”. Међутим, из предострожности су повукли производе „киндер чоко бонс” и „киндер хепи моментс” и неколико лот бројева серија произведених у Белгији.
Могући симптоми салмонелозе укључују грозницу, грчеве у стомаку и дијареју у року од шест сати до 72 часа након конзумирања контаминиране хране. Мала деца, труднице, особе са ослабљеним имунитетом и старији су у већем ризику од развоја симптома. Већина људи се опоравља у року од четири до седам дана без лечења антибиотицима, међутим, неки људи с тешком дијарејом морају да буду хоспитализовани и подвргнути терапији.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.