Да ли ће контактна сочива постати врхунски екран рачунара?
Замислите да морате да одржите говор, али уместо да гледате белешке, речи се померају испред ваших очију, у ком год смеру погледате. Нешто као што спикери користе за читање вести. А, то је заправо само једна од многих функција које произвођачи паметних контактних сочива обећавају да ће бити доступне у будућности.
„Наша компанија ће се упустити у свеобухватно тестирање паметних контактних сочива на људима, што ће кориснику дати дисплеј пред очима. То је невероватан технолошки напредак”, открио је Стив Синклер из компаније Мојо која развија паметна контактна сочива. Такво сочиво, које би уједно било и екран рачунара, коригује вид, али у свом саставу има и ЛЕД екран, паметне сензоре и одређене батерије.
За сада, наводи Синклер, постоји прототип са комплетним функцијама, а ускоро почиње и тестирање.
„Сада долази занимљив део, где почињемо да радимо оптимизације за перформансе и снагу и носимо га дуже временске периоде да бисмо доказали да можемо да га носимо цео дан. Сочива би могла да укључују способност самоконтроле и праћења интраокуларног притиска или глукозе“, каже Ребека Рохас, инструктор оптометријских наука на Универзитету Колумбија која за Би-Би- Си објашњава да би то значило да људи са дијабетесом могу пажљиво да прате нивое глукозе.
Истраживања се крећу и правцу да сочива могу да дијагностикују и лече медицинска стања од болести очију, до дијабетеса или чак рака праћењем одређених биомаркера.
Тим са Универзитета у Сарију, на пример, направио је паметно контактно сочиво које садржи фото-детектор за примање оптичких информација, сензор температуре за дијагностиковање потенцијалне болести рожњаче и сензор глукозе који прати нивое глукозе у сузној течности.
Упркос узбуђењу, технологија паметних сочива још увек мора да превазиђе бројне препреке. Један изазов ће бити њихово напајање батеријама које ће очигледно морати да буду невероватно мале., јер је идеја да купци могу да носе паметна сочива цео дан без потребе да их допуњавају.
„Стварни век трајања батерије зависиће од тога како и колико често се користи, баш као и ваш паметни телефон или паметни сат данас“, објашњава портпарол компаније.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.