Пораст најтоксичнијих пестицида у воћу и поврћу произведеном у ЕУ
Контаминација воћа и поврћа произведеног у Европској унији најтоксичнијим пестицидима значајно се повећала током протекле деценије, показало је ново истраживање објављено данас.
Студија групе ПАН (Pesticide Action Network Europe) у извештају „Забрањено воће” наводи да су грађани Европе изложени „драматичном порасту” учесталости и интензитету остатака пестицида.
ЕУ има строга правила у вези са пестицидима и раније је саопштила да жели да преполови њихову употребу до 2030. године као део свог циља смањења емисије гасова стаклене баште на нулу до средине века.
Супротно подацима Европске комисије из 2019. који показују смањење опасних пестицида од 12 одсто у односу на период од 2015. до 2017. године, извештај „Забрањено воће” тврди да је њихова употреба заправо порасла 8,8 одсто, преноси Бета.

Европска комисија није одговорила на захтев за коментар.
Најопаснији пестициди припадају групи „кандидата за супституцију” коју је Комисија означила проблематичном и државама чланицама саопштила да пестициде из групе треба заменити мање токсичним супстанцама.
Неки од њих су повезани са ризиком изазивања рака, срчаних проблема и других озбиљних болести.
„Употреба најопаснијих пестицида у Европи у ствари расте, а не опада. Закони се игноришу, а потрошачи су изложени растућој плими изложености хемикалијама”, наводи се у извештају.
Укупно је 97.170 узорака воћа обухваћено анализом за 2011. и 2019. годину.
Стопа контаминације је 2011. била 18 одсто и порасла на 29 одсто у 2019. години, са просечним порастом контаминације од 53 одсто у девет година.
Док су плодови кивија пре 10 година били скоро без тих супстанци, сада је око трећина контаминирана, а 50 одсто свих узоркованих трешања била је загађена 2019. године, у поређењу са 22 одсто у 2011. години.
„Често храна показује вишеструке остатке две или више ових токсичних супстанци у исто време. Ово јасно показује да државе никада нису примениле правила замене и да нису испуниле своју одговорност да заштите потрошаче”, навели су активисти.
Група је саопштила да чланице треба одмах да забране 12 најотровнијих „кандидата за супституцију” и позвала Европску комисију да осигура да се смернице за замену независно надгледају до краја године.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.