Шведска негира да даје новац и војну помоћ Курдима
СТОКХОЛМ - Шведска је данас демантовала да је пружала било какву финансијску или војну подршку курдским групама у Сирији и тврди да Турска оптужбе користи само да оправда своје противљење настојањима Шведске и Финске да се придруже НАТО-у.
Турска наводи да нордијске државе подржавају Радничку партију Курдистана (ПКК) и друге групе које сматра терористичким и да су увеле ограничења извоза оружја против Анкаре након њеног упада у Сирију 2019. године.
Министарка спољних послова Шведске Ен Линде рекла је да је њена држава ;велики хуманитарни донатор за сиријску кризу кроз глобална издвајања за хуманитарне актере.
„Сарадња на североистоку Сирије се одвија преко Уједињених нација и међународних организација. Шведска не пружа циљану подршку сиријским Курдима или политичким или војним структурама на региона, али становништво ових области учествује у овим пројектима помоцĚи”, рекла је она.
Турска је навела пет гаранција које тражи од Шведске, међу којима су престанак политичке подршке тероризму, престанак финансирања тероризма, престанак наоружавања ПКК групе и терористичке групе сиријских Курда које су повезане са њом.
Захтеви такође позивају на укидање санкција на турско оружје и глобалну сарадњу у борби против тероризма.
ПКК су ;терористичкм групом означиле Турска, САД и ЕУ, чије су Шведска и Финска чланице, и води побуну против Турске од 1984. године изазивајући сукобе у којима је погинуло десетине хиљада људи.
Турска од 2017. тражи изручење курдских екстремиста и других осумњичених, али није добила позитиван одговор из Стокхолма.
Уместо тога Анкара тврди да је Шведска одлучила да обезбеди 352 милиона евра за подршку курдским екстремистима 2023. године и да им је обезбедила војну опрему, противтенковско оружје и дронове.
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган запретио је јуче да ће покренути нову војну операцију у Сирији како би обезбедио јужну границу Турске.
Шведско-финска делегација ће сутра посетити Турску како би разговарала о примедбама Анкаре на кандидатуре нордијских држава за улазак у НАТО.
На састанку Светског економског форума у ​​Давосу, фински министар спољних послова Пека Хависто рекао је да разуме да Турска има безбедносне бриге у вези са тероризмом.
„Мислим да имамо добре одговоре на њих јер смо и ми део борбе против тероризма. Дакле, мислимо да се ово питање може решити”, рекао је Хависто.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг рекао је у Давосу да је важно ;решити забринутости које је Анкара изнела и нагласио да је Турска важна чланица НАТО-а.
Свих 30 садашњих земаља НАТО-а морају да се сложе са уласком нових чланова у алијансу.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.