Промене летова због санкција Москви довеле до повећања емисије гасова
МОСКВА- Промене рута и продужено време летења због санкција Русији довели су до повећања емисије гасова стаклене баште из авиона за 25 одсто те уколико руски ваздушни простор остане затворен дуже време, онда се пошумљавање мора значајно повећати, саопштила је организација Рослесинфог при руском министарству природних ресурса и екологије.
„Промена рута и повећање времена летења авиона довеле су до повећања емисија угљен диоксида у ваздух за 25 одсто. Трајање летова широм света је порасло са 30 минута на пет сати. Око 400 летова који су летели изнад Русије сваког месеца променило је своје руте и повећало време летења”, наводи се у саопштењу, преноси Бета.
Организација специјализована за интегрисано решавање задатака рачуноводства шума саопштила је да авио-превозници чине 4 одсто укупних емисија гасова свих видова саобраћаја, преноси ТАС С.
Смањење броја летова изнад Русије не може довести до смањења емисија и побољшања еколошке ситуације. Угљен-диоксид се постепено дистрибуира по површини планете. Смањење летова у једном делу планете, али повећање обима летова у другом, подједнако ће утицати на климатску ситуацију у целини.
Сваки литар сагорелог авио горива производи више од 2,5 кг емисије угљен-диоксида (CO2). Авиони за сат лета сагоре 3.000 литара горива. Односно, сваки додатни сат лета повећава емисију CO2 за 7,5 тона.
„Ако замислимо да свака од ови летови су постали најмање сат времена дужи, тада ће се у просеку количина емисије штетних гасова једног петосатног лета повећавати за 25 одсто годишње, односно за 2.7000 тона”, наводи та организација.
То значи да је за неутрализацију додатних количина емисија потребно повећати изворе његове апсорпције. Неке земље су већ предузеле низ мера за смањење броја и дужине летова, али у насталој ситуацији све ове мере могу да пропадну.
Шуме су најбољи природни апсорбер CO2, па су постале посебно важне у испуњавању услова Париског климатског споразума усвојеног 2015. године.
Авио-саобраћај је био једини велики извор емисија који је искључен из споразума иако се само од 1990. до 2010. године број летова широм света удвостручио.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.