Џонсон пијанке прогласио „радним догађајима” за подизање морала
„Свака разумна особа која погледа неке од ових фотографија моћи ће да закључи да је премијер очигледно лагао парламент, а можда и полицију. Нема логике у томе да други буду кажњени за тај догађај, али не и премијер”, коментарисао је Доминик Камингс, бивши саветник Бориса Џонсона, скандал „Партигејт”. Логике нема, али Борис Џонсон и даље седи у Даунинг стриту и све су прилике да ће у фотељи и остати и то ће бити епилог афере, иако поједини британски медији након извештаја који је у среду објавила Су Греј пишу да ће до августа бирати новог премијера.
Џонсон ће преживети и у то више не сумњају ни они који га подржавају, ни медији, ни они који су против њега. Иако сви виде оно што Камингс јавно каже, вршилац дужности шефа лондонске Метрополитен полиције Хелен Бол тврди да је њихова истрага била непристрасна и да резултати показују да је заиста имало шта да се истражује, али да не очекују никаква нова сазнања. Полиција је због осам окупљања на журкама упутила новчане казне на 126 адреса, међу којима је и Даунинг стрит на бројевима 10 и 11, где живе и раде Џонсон и министар финансија Риши Сунак. Они су кажњени једино због прославе премијеровог рођендана, иако је то само једна од прослава на којима су били. Нових казни неће бити и премијер ће платити износ од 100 фунти, колика је по закону казна за овај прекршај, док, ако се понавља, износи до 10.000 фунти.
Да је на себи својствен начин опет успео да се искобеља из невоље потврђује и разочарање побуњеника из редова конзервативаца чињеницом да ће Џонсон бити ту и када дође време за наредне изборе. Ово крило његове странке сматра да премијер треба да се повуче, поготово ако Доњи дом, што је следећи корак, установи да је Џонсон у обраћању поводом журки обмануо парламент кад је рекао да су поштовали мере против ковида 19.
Премијер не планира да поднесе оставку ни након независног извештаја Су Греј, другог секретара владе, и инсистира на томе да је особље у његовој канцеларији заиста веровало да раде нон-стоп. Своје присуство на пијанкама оправдао је речима да је био на „радним догађајима” како би подигао радни морал. Џонсон се, како пишу британски медији, неће извинити ни краљици, упркос извештају о забави одржаној уочи сахране њеног супруга војводе од Единбурга. Премијер инсистира на томе да није био свестан да се прекомерно пије и весели у Даунинг стриту у јеку најстрожих ковид мера у земљи, упркос томе што је Су Греј открила низ кршења правила, од тога да се особље владе веселило до раних јутарњих сати, опијало, повраћало, да су проливали вино по зидовима и бахато се односили према радницима обезбеђења и женама које одржавају просторије. Истрагу о журкама завршила је још у јануару, али је објављивање њених сазнања одложено због полицијскoг поступка. Медији су недавно писали о њеном наводном тајном априлском састанку с премијером, кад је оспоравана непристрасност њеног рада. Приче да је премијер умешао прсте и у њен део посла постале су толико непријатне да је министар образовања Надим Захави морао у телевизијским гостовањима да га брани тврдњама да се никада не би бавио таквим нечастивим радњама, већ да је подржавао и бодрио Су Греј да следи траг доказа, ма где они водили. А њени докази објављени су свега дан пред паузу коју од данас прави парламент поводом прославе седам деценија владавине краљице Елизабете Друге. Прославе овим поводом, које ће сигурно бити спектакуларне, даће народу „хлеба и игара” и тиме ће афера бити скрајнута у други план, након чега ће се Џонсон преусмерити на нови проблем који прети да изазове већу политичку кризу по њега и његову владу – победу партије Шин Фејн у Северној Ирској, у којој се рефлектује конфликт Европске уније и Велике Британије. Џонсон би и овде требало да буде довољно вешт да кризу преусмери у своју корист, што се већ назире претњом да ће поништити постбрегзитовски северноирски протокол.
Наиме, унионисти траже да се поменути споразум, постигнут након дуготрајних преговора између Лондона и Брисела, укине. Роба која излази из Шкотске, Енглеске и Велса ка ЕУ проверава се у Северној Ирској, чиме су они остали део јединственог европског тржишта. Унионисти не желе да се те провере обављају у Северној Ирској, где су у међувремену на изборима изгубили од странке Шин Фејн. Тамошњи систем намеће да у власти буду заступљени представници свих партија, па унионисти треба да именују председника скупштине, а Шин Фејн премијера. Унионисти одбијају да ураде свој део посла, свесно блокирајући рад парламента. Ту на сцену ступа Џонсон, који прети Бриселу да ће укинути протокол, очекујући да ће тако одобровољити унионисте да се врате у скупштинске клупе и омогуће састав владе под Шин Фејном. Биће занимљиво посматрати како ће ову ситуацију британски премијер навести на своју воденицу, поготову ако узмемо у обзир да се Шин Фејн залаже за уједињење две Ирске.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.